USA rokuje s firmami o dodávkach plynu do EÚ, ak sa prerušia dodávky z Ruska

NETKY.SK • 16 Január 2022, 21:00 • 2 min
USA rokuje s firmami o dodávkach plynu do EÚ, ak sa prerušia dodávky z Ruska

LONDÝN/WASHINGTON – USA rokuje s energetickými firmami o zabezpečení dodávok plynu do Európy v prípade vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

slovakia

left justify in out

Americká vláda rokovala s niekoľkými medzinárodnými energetickými firmami o dodávkach zemného plynu do Európy, ak vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou naruší dodávky ruského plynu, uviedli v piatok (14. 1.) pre agentúru Reuters dva vládne zdroje a dva zdroje z odvetvia. USA sa obávajú, že Rusko sa pripravuje na nový vojenský útok na Ukrajinu po invázii z roku 2014. Moskva to popiera.

 

img

 

Rusko pokrýva približne tretinu spotreby plynu v Európskej únii (EÚ) a nové sankcie USA proti Rusku v prípade útoku na Ukrajinu môžu narušiť dodávky ruského plynu. To by ešte zhoršilo energetickú krízu v Európe spôsobenú nedostatkom plynu. Rekordné ceny elektriny a plynu zvýšili účty spotrebiteľov rovnako ako náklady firiem.

 

Predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí kontaktovali firmy s otázkou, odkiaľ by v prípade potreby mohli prísť dodatočné dodávky, uviedli zdroje z odvetvia. Firmy údajne poukázali na nedostatok ponuky a varovali, že na globálnom trhu nie je dosť plynu, aby nahradil veľké objemy dodávok z Ruska. Okrem otázok týkajúcich sa prípadných kapacít na zvýšenia dodávok, predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí tiež zisťovali, či by firmy mohli v prípade potreby odložiť údržbu ťažobných zariadení. „Spojené štáty prisľúbili Európe pomoc, ak konflikt alebo sankcie spôsobia nedostatok energií,“ uviedol jeden zo zdrojov.

 

Možno vás zaujme: USA vyzvali Rusko, aby bezodkladne stiahlo svojich vojakov z Kazachstanutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies