USA a Rusko odsúdili útok KĽDR na juhokórejský ostrov

NETKY.SK • 23 November 2010, 11:53 • 2 min
USA a Rusko odsúdili útok KĽDR na juhokórejský ostrov

USA a Rusko odsúdili útok KĽDR na juhokórejský ostrov

slovakia

left justify in out

img

USA a Rusko odsúdili dnes delostrelecký útok Severnej Kórey na juhokórejský ostrov Jonpjong v blízkosti spornej námornej hranice v Žltom mori.
       "Spojené štáty tento útok ostro odsudzujú a vyzývajú Severnú Kóreu, aby zastavila svoje agresívne konanie," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.
      Washington v tejto súvislosti potvrdil svoj záväzok pri obrane spojeneckej Južnej Kórey a zabezpečení mieru a stability v celom regióne. USA pozorne monitorujú aktuálny vývoj v úzkom kontakte so Soulom, americké jednotky sa zatiaľ do situácie nezaangažovali.
      Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil eskaláciu napätia na Kórejskom polostrove za "kolosálne nebezpečenstvo" pre stabilitu regiónu a vyzval na okamžité zastavenie všetkých bojových akcií.
      Nemenovaný predstaviteľ ruského rezortu diplomacie predtým označil útok severokórejského delostrelectva za neprijateľný a vyzval obe zúčastnené strany na zdržanlivosť, aby sa zabránilo vypuknutiu väčšieho k vojenského konfliktu.
      "Použitie sily na Kórejskom polostrove je podľa nás úplne neakceptovateľné. Akékoľvek spory medzi Severom a Juhom sa musia riešiť výhradne diplomatickými prostriedkami," zdôraznil pred novinármi predstaviteľ ruského rezortu diplomacie, ktorý si neželal byť menovaný.
      Dnešný incident je jedným z najhorších stretov medzi oboma Kóreami od konca kórejskej vojny v roku 1953. Konflikt sa skončil len prímerím, takže Soul a Pchjongjang sú formálne stále vo vojnovom stave.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona