Umelá inteligencia so slovenskou pečaťou: InoCloud a DimensionLab šíria svoje inovácie za hranice Slovenska aj Európy

NETKY.SK • 4 Júl 2023, 12:30 • 2 min
Umelá inteligencia so slovenskou pečaťou: InoCloud a DimensionLab šíria svoje inovácie za hranice Slovenska aj Európy

Umelá inteligencia v spoločnosti rozvírila búrlivé diskusie a rozdelila ju na dva tábory. Niektorí sa obávajú rizík, ktoré so sebou prináša, iní zase veria v jej potenciál. Pri správnom nastavení, testovaní a trénovaní totiž dokáže pomáhať v rôznych oblastiach od dopravy, cez medicínu, obchod, marketing, priemysel, energetiku, až po oblasti ako je napríklad aj boj proti dezinformáciám.

slovakia

left justify in out

„Transformácii Európy v oblasti umelej inteligencie pomáhajú aj firmy zo Slovenska, ktoré posilňujú našu globálnu konkurencieschopnosť, ale aj hľadajú jej efektívne uplatnenie. Naša krajina má potrebný ľudský kapitál aj technológie na to, aby sme umelú inteligenciu mohli správne používať, trénovať aj testovať,“ uvádza Tomáš Meliško, CEO slovenskej technologickej spoločnosti InoCloud.  


Práve InoCloud patrí medzi spoločnosti zo Slovenska, ktoré aktívne reagujú na tieto výzvy pomocou svojich inovatívnych riešení a AI platformy. Tá kombinuje svoj vlastný hardvér a softvér, ktorý firmám pracujúcim s umelou inteligenciou ponúka vysoký výpočtový výkon, ale aj možnosť kvalitného spracovania dát. Riešenia spoločnosti sú tak vhodné pre širokú skupinu firiem, start-upov, scale-upov, ale aj korporácií na tréning algoritmov či veľkých dátových modelov. Potenciál spoločnosti drieme hlavne v oblastiach ako je trénovanie autonómneho riadenia, vývoj medicínskych riešení, virtuálnych asistentov, simulácie vo vede a výskume, ale aj ďalších oblastiach. „Firmám vieme poskytnúť výpočtový výkon potrebný pre najnovšie technológie v oblasti umelej inteligencie, ale aj im pomôcť s tréningom či testovaním ich riešení,“ vysvetľuje Tomáš Meliško. 

SILNÉ SPOJENIE SLOVENSKÝCH FIRIEM SA POSÚVA AŽ ZA HRANICE EURÓPY
InoCloud už spojil sily s viacerými firmami využívajúcimi umelú inteligenciu. Jednou z nich je aj košický technologický start-up DimensionLab. Ten sa zameriava na vývoj vlastného softvéru novej generácie s názvom Siml.ai, ktorý je vhodný pre inžinierov, vedcov a vývojárov, pričom výrazne zjednodušuje využitie špeciálnych typov neurónových sietí pre aplikácie vo fyzike a inžinierstve. Užívatelia v ňom vedia tvoriť simulačné modely reagujúce na vstupy v reálnom čase s možnosťou interaktívnych vizualizácií virtuálnych fyzikálnych experimentov, a to vďaka kombinácii fyzikálnej simulácie a umelej inteligencie. Siml.ai pritom už dnes začína využívať viacero známych spoločností v strednej Európe a v USA. Požadované virtuálne simulácie komplexných fyzikálnych experimentov totiž dokáže vytvoriť už za pár minút, pričom doteraz to trvalo niekoľko dní. Simuláciu tak dokáže vykonať až 50 000 krát rýchlejšie.

 

Siml.ai platforma využíva komplexnejšie typy serverov s grafickými kartami pre rýchlejší tréning AI modelov. Dnes však len málo z poskytovateľov cloudových služieb na svete ponúka nástroje na jednoduchý manažment a správu infraštruktúry v rámci servisu v takej kvalite, akú táto platforma potrebuje. „Práve preto sme dlhšie hľadali strategického partnera pre cloudovú infraštruktúru, ktorý by rozumel našim požiadavkám lepšie. Pre nás sa ním stal práve InoCloud, keďže ponúka viacero vylepšení, ktoré pomáhajú pri vývoji našej Siml.ai platformy s cieľom odbremeniť našich užívateľov od náročnej správy výkonného hardvéru. Tí sa totiž potrebujú sústrediť už na samotné simulácie a fyzikálne experimenty. Navyše, InoCloud využíva aj náš výskumný a vývojový tím, konkrétne pre tréning AI modelov fyziky a ich nasadzovanie na riešenie konkrétnych inžinierskych problémov pre viaceré spoločnosti z CEE regiónu a USA,“ vysvetľuje Michal Takáč, CEO spoločnosti DimensionLab.

Dodáva tiež, že spoločnosť aktuálne plánuje silnejšie expandovať do USA v odvetviach ako energetika alebo automobilový priemysel. „Získali sme tam silné strategické dohody s našim partnerom NVIDIA a spoločne s InoCloud-om budeme, počas najbližších rokov, spoločne vyvíjať viacero inovatívnych služieb pre našich zákazníkov,“ dopĺňa Michal Takáč.

 

„Sme veľmi radi, že DimensionLab sa rozhodol, a to aj v rámci svojho projektu Siml.ai či expanzie za hranice Európy, využívať práve naše služby. Jej výpočty totiž potrebujú bežať v cloude na ultravýkonnom hardvéri a pre užívateľa byť dostupné na jeden klik. A to je práve tá oblasť, v ktorej jej vieme plnohodnotne pomôcť. Tešíme sa, čo naša spolupráca prinesie do sveta umelej inteligencie aj do budúcna,“ uzatvára Tomáš Meliško, CEO spoločnosti InoCloud.  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Neuropea, Foto: unsplash
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies