Štátna volebná komisia bude mať nového zapisovateľa. Chmelovú nahradí Gajdoš

NETKY.SK • 12 Jún 2024, 15:11 • 2 min
Štátna volebná komisia bude mať nového zapisovateľa. Chmelovú nahradí Gajdoš

BRATISLAVA - Vláda v stredu 12. júna 2024 vzala na vedomie vzdanie sa funkcie zapisovateľky Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Evy Chmelovej. Dlhoročná riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR sa tejto funkcie vzdala k 30. júnu 2024 z dôvodu odchodu na dôchodok. Za nového zapisovateľa štátnej volebnej komisie vláda k 1. júlu 2024 vymenovala Martina Gajdoša, ktorý bude na základe úspešného výberového konania vykonávať funkciu riaditeľa odboru volieb, referenda a politických strán.

slovakia

left justify in out

Zmenu predložil na rokovanie vlády minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý prerokoval personálny návrh v súlade so zákonom so štátnou volebnou komisiou na jej zasadnutí 8. júna 2024.

„Ďakujem pani Eve Chmelovej za jej dlhoročnú prácu pre občanov Slovenskej republiky a rezort vnútra, ktorú vykonávala vždy profesionálne, apoliticky a so zanietením. Jej meno sa spájalo s voľbami na verejnosti viac ako desaťročie, pod jej gesciou ministerstvo vnútra organizačno-technicky zabezpečilo hladký a bezproblémový priebeh 15 celoslovenských volieb a dvoch referend. Prajem jej veľa zdravia a síl do ďalších rokov,“ povedal minister vnútra.

„Verím, že agenda volieb bude v profesionálnych rukách aj naďalej, pán Martin Gajdoš pracuje na odbore volieb takmer deväť rokov, želám mu veľa pracovných úspechov,“ dodal šéf rezortu vnútra.

Eva Chmelová pôsobila na ministerstve vnútra od roku 1991, ako riaditeľka odboru volieb od roku 2013. Bola prvou zapisovateľkou Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá sa kreovala po prvý raz v roku 2015 po prijatí úplne nových volebných kódexov.

Za rezort vnútra sa zúčastňovala na rokovaniach o novej volebnej legislatíve, ktorá zjednotila základné pravidlá pre všetky druhy volieb a vedenie volebnej kampane a zabezpečila väčšiu transparentnosť financovania politických strán a volebných kampaní. Jednou z najdôležitejších zmien bol práve vznik štátnej volebnej komisie. Volebná legislatíva prešla počas pôsobenia Evy Chmelovej aj ďalšími významnými zmenami, ktoré priniesli zjednodušenie a zefektívnenie volebného procesu.

Zapisovateľ štátnej volebnej komisie zabezpečuje organizačné a administratívne záležitosti súvisiace s prípravou a priebehom rokovania komisie a plní funkciu jej odborného poradcu, pri rokovaní má poradný hlas.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MV SR, SITA, Foto: TASR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies