Ulice sú kvôli karanténe zamorené potkanmi

NETKY.SK • 8 Apríl 2020, 13:18 • 2 min
Ulice sú kvôli karanténe zamorené potkanmi

Zatvorenie reštaurácií a domáca karanténa obyvateľov miest v čase šírenia koronavírusu spôsobili, že v uliciach je vidieť viac potkanov. Hlodavce vidno čoraz častejšie na miestach, kde za normálnych okolností chodí veľa turistov.

slovakia

left justify in out

Zamorené sú najmä mestá, kde je inokedy veľa turistov

"Keď máte kolóniu potkanov žijúcich v jednej oblasti a závislú od odpadkov turistov - či už je to Washington alebo New York, a tie zrazu zmiznú, jednoducho nevedia, čo majú robiť," povedal špecialista na hlodavce Robert Corrigan. Väčší výskyt potkanov v uliciach už zaznamenali aj vo Francúzskej štvrti v New Orleans, ktorá býva za bežných okolností plná turistov.

 

img

 

Potkany sa prispôsobili zmenám
Potkany sa museli prispôsobiť po tom, ako odpadky, od ktorých sú závislé, zmizli z ulíc. Corrigan, ktorý má kanceláriu v newyorskej časti Lower Manhattan, uviedol, že jeho priatelia z mesta mu povedali, že videli potkany tam, kde predtým neboli. Iní zas nespozorovali žiadnu zmenu v správaní týchto zvierat, ktoré sa živia aj odpadkami z domácností, nie len z reštaurácií.

 

Zvieratá dokážu prejsť veľké vzdialenosti
Hladné potkany "môžu prejsť aj dosť veľkú vzdialenosť a skončiť v oblastiach, kde sa predtým nevyskytovali," povedal Corrigan. "Sú to obávané cicavce, ktoré vďaka veľmi dobrému čuchu vedia nájsť potravu a ich silné zuby ľahko prekonajú prekážky ako dvere, plasty či tkaniny," objasnil a dodal, že sa vyskytujú všade na svete, keďže sú "majstrami v prispôsobení sa".

 

 

Počet potkanov treba regulovať
Odborník radí, že "hygiena je najlepšia prevencia proti škodcom". Keď nebudú mať čo žrať, uchýlia sa ku kanibalizmu. "Skonzumujú každý kúsok mäsa svojej obete," dodal Corrigan. Môžu tiež spôsobiť škody v domácnostiach, napríklad aj požiar. "Ak ich nebudeme regulovať s pomocou účinných nástrojov, môžu skončiť vo vašom dome, spálni, či pri deťoch alebo aj v domove pre seniorov či nemocnici," vyhlásil. Môžu tiež šíriť rôzne ochorenia, i keď zatiaľ nepotvrdili, že by medzi ne mohol patriť aj COVID-19.

 

img

 

7 zaujímavých faktov o potkanoch

1. Potakny dokážu plávať

2. Pomocou svojho chvostu regulujú teplotu svojho tela

3. Zuby potkanov nikdy neprestanú rásť, preto musia obhrýzať rôzne materiály a tak ich zbrusovať

4. Existuje až 56 rôznych druhov potkanov

5. Potkany môžu vážiť od 1,6kg do 4kg podľa druhu

6. Keď majú radosť, vydávajú veľmi piskalvé zvuky

7. Sú prenášačmi rôznych patogénov

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies