Slovensko v Bruseli upozornilo na smrť Jozefa Chovanca

NETKY.SK • 7 September 2020, 12:23 • 3 min
Slovensko v Bruseli upozornilo na smrť Jozefa Chovanca

BRUSEL - Európsky parlament (EP) musí prijať všetky nevyhnutné kroky, aby smrť slovenského občana Jozefa Chovanca nezostala bez odozvy tejto inštitúcie, ktorá zastupuje hlas všetkých občanov Európskej únie.

slovakia

left justify in out

Také je hlavné posolstvo listu, ktorý skupina slovenských europoslancov zaslala predsedovi EP Davidovi Sassolimu.

 

img

 

Jedna z hlavných iniciátorok 

Informovala o tom europoslankyňa a predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá je iniciátorkou spoločného listu.

 

"Úlohou policajných orgánov je chrániť a slúžiť občanom. V prípade Jozefa Chovanca sa však udial pravý opak. Európsky parlament ako inštitúcia, ktorá obhajuje ľudské práva na celom svete, musí zaujať silné a jednoznačné stanovisko proti neprimeranému konaniu belgických orgánov činných v trestnom konaní," uvádza sa v liste, pod ktorý sa podpísala skupina desiatich slovenských zákonodarcov.

 

 

"Žiadame, aby sa tento incident riešil rýchlo, efektívne a pri úplnom rešpektovaní zásad právneho štátu a ľudských práv. Rovnako žiadame belgické orgány, aby dôkladne vyšetrili tento prípad a postavili zodpovedné osoby pred spravodlivosť," napísali slovenskí europoslanci.

 

Všetci podpísaní politici 

Okrem Ďuriš Nicholsonovej sa pod spoločnú výzvu podpísal aj jej stranícky kolega Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (SPOLU-OD), Miriam Lexmann a Ivan Štefanec (KDH), Peter Pollák (OĽaNO), Monika Beňová (Smer-SD), Martin Hojsík a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

 

img

 

Títo europoslanci vyjadrili znepokojenie v súvislosti s prípadom Jozefa Chovanca a Sassolimu napísali, že tento "ohavný incident s prejavom extrémizmu" je nezlučiteľný s hodnotami EÚ.

 

Minúta ticha 

Z tohto dôvodou preto poslanci žiadajú predsedu Európskeho parlamentu o verejné odsúdenie konania belgickej polície a následné začatie plenárneho zasadnutia minútou ticha ako prejavu podpory rodine Jozefa Chovanca. Ak Sassoli ich žiadosti vyhovie, minútu ticha by mal EP držať v pondelok 14. septembra na úvod septembrového plenárneho zasadnutia.

 

Potrebný dohľad EK nad prípadom 

Minulý týždeň sa viacerí slovenskí poslanci podpísali pod výzvu pre generálneho komisára belgickej federálnej polície, aby sa pričinil o transparentné vyriešenie tohto prípadu. Výzvu inicioval europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivan ŠTEFANEC (@stefanec_ivan),

 

Poslanci takisto podporili aj výzvu poslankyne Miriam Lexmann. Tá Európsku komisiu vyzvala, aby "ustrážila" vyšetrovanie smrti slovenského občana, ktorý sa vo februári 2018 stal predmetom neprimeraného správania polície na letisku v Charleroi, po ktorom utrpel zástavu srdcu. Po prevoze do nemocnice upadol do kómy a o deň neskôr zomrel.

 

Incident

Jozef Chovanec zomrel koncom februára 2018 po zadržaní letiskovou políciou na letisku v Charleroi a po následnom neprimeranom zákroku polície v cele predbežného zadržania. Tento zákrok je stále predmetom súdneho vyšetrovania.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies