Ukrajinská armáda mení situáciu v kľúčovej oblasti. Prezradila, čo jej pomohlo

NETKY.SK • 9 Jún 2022, 06:54 • 2 min
Ukrajinská armáda mení situáciu v kľúčovej oblasti. Prezradila, čo jej pomohlo

KYJEV - Rusko i Ukrajina sústredili v ostatných týždňoch väčšinu svojich zdrojov do bojov na východe Ukrajiny na Donbase. Pre Kyjev je však z ekonomického hľadiska tiež kľúčové udržať si ostávajúce čiernomorské pobrežie, a to predovšetkým prístavy Mykolajiv a Odesa na juhu krajiny.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Delostrelecké systémy, ktoré na Ukrajinu dodali západné krajiny, už teraz pomáhajú meniť situáciu a je len otázkou času, kedy sa Ukrajine podarí získať späť značnú časť územia na juhu krajiny. Vyhlásil to v stredu gubernátor ukrajinskej Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 

img

 

Nad časťou Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny prevzali kontrolu ruské vojská, no táto oblasť je iba jednou z dvoch ukrajinských oblastí, ktoré si ešte zachovali prístup k Čiernemu moru. Podľa Kima sa však ukrajinským jednotkám v uplynulých týždňoch podarilo už dosiahnuť nejaký úspech pri protiútoku v susednej Chersonskej oblasti.

 

Prečítajte si tiež: Zeman zamietol ďalšie žiadosti o vstup do ukrajinskej armády

 

Agentúra Reuters sa Kima spýtala, či si myslí, že západné zbrane, dodávané na Ukrajinu, prispejú k nejakej zmene v boji proti ruským vojskám. „Zmena sa už deje a dosiahneme viac úspechov. Hovoríme o delostrelectve. To v našom regióne začína fungovať,“ uviedol a odmietol špecifikovať, ktoré západné delostrelecké systémy pomáhajú Ukrajine najviac.

 

img

 

Na to, aby sa Ukrajine podarilo dosiahnuť na juhu krajiny dôležitý zlom, však bude Kyjev potrebovať viac ľudskej sily, čo je podľa Kima možné dosiahnuť buď presunutím jednotiek z východu krajiny, alebo ďalšou mobilizáciou.

 

Kyjev si totiž uvedomuje, že stále existuje riziko, že Rusko znovu zaútočí na veľké mestá na juhu krajiny, akými sú Mykolajiv alebo Záporožie. „Myslím si, že v nadchádzajúcich mesiacoch budú mať nejakú príležitosť napadnúť Záporožie a Mykolajiv, no v súčasnosti nepozorujeme žiadne preskupovanie (ruských vojsk),“ uviedol Kim.

 

Možno vás zaujme: Ukrajina spustí informačný systém s názvom Kniha mučiteľov. Na čo bude slúžiť?

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies