Ukrajinci utekajú z krajiny do okolitých štátov

NETKY.SK • 24 Február 2022, 21:41 • 2 min
Ukrajinci utekajú z krajiny do okolitých štátov

VARŠAVA - Do stredoeurópskych krajín susediacich s Ukrajinou začali vo štvrtok prichádzať prvé stovky Ukrajincov utekajúcich zo svojej vlasti v dôsledku ruskej invázie. Región sa pripravuje na prílev ďalších, zriaďuje prijímacie centrá a k hraniciam vysiela vojakov, ktorí tam majú utečencom poskytovať pomoc.

slovakia

left justify in out

Denník The Guardian uvádza, že z Ukrajiny už cestujú preč tisíce ľudí a ďalšie desaťtisíce sa na odchod pripravujú. Kolóny ukrajinských áut smerujúce na západ zachytávajú aj videozáznamy a fotografie na sociálnych sieťach. Narastá aj počet ľudí putujúcich pešo k južným a západným hraniciam Ukrajiny, uvádza The Guardian.

 

img

 

Ruská invázia na Ukrajinu je v Európe od druhej svetovej vojny vôbec najväčším útokom štátu na iný štát, približuje Reuters. Okrem iného vyvoláva aj obavy z masívneho prílevu utečencov z približne 44-miliónovej Ukrajiny, ktorá susedí s členskými krajinami EÚ a NATO - Poľskom, Maďarskom, Slovenskom či Rumunskom.

 

Zmienené krajiny odsúdili ruskú inváziu. Na stranu ruského prezidenta Vladimira Putina sa kriticky vyjadril napríklad aj český prezident Miloš Zeman, dlhoročný sympatizant Moskvy. Inváziu odsúdil aj maďarský premiér Viktor Orbán, taktiež dlhoročný priateľ Putina.

 

Prečítajte si tiež: Vladimir Putin povedal, prečo zaútočil na Ukrajinu

 

Uvedené krajiny ohlásili aj viacero reštriktívnych opatrení voči Rusku a viacerí oznámili, že chystajú zdravotnícku pomoc pre Ukrajinu a pripravujú sa na príchod utečencov.

 

Ukrajinci začali vo štvrtok prúdiť obzvlášť do Poľska, ktoré je spomedzi spomínaných krajín domovom najväčšej, približne miliónovej, ukrajinskej menšiny a je tiež krajinou, do ktorej sa dá z Kyjeva dostať najľahšie, uvádza Reuters.

 

img

 

Desiatky Ukrajincov vrátane detí prichádzajú k hraničnému priechodu pri poľskej obci Medyka. Agentúra AP píše, že utečenci z Ukrajiny do Poľska prichádzajú autami aj vlakmi. Uvádza, že z Charkova na východe Ukrajiny prišli popoludní pravidelnou železničnou linkou do poľského mesta Przemyšl stovky ľudí. Šéf poľskej pohraničnej stráže Tomasz Praga uviedol, že v priebehu štvrtka došlo k výraznému nárastu ľudí prichádzajúcich do Poľska.

 

Možno vás zaujme: Joe Biden predstavil sankcie proti Rusku. S Putinom sa už nechce rozprávať

 

Poľské úrady informovali, že pre utečencov zriadili už prinajmenšom 8 prijímacích centier, v ktorých im poskytnú stravu, lekárske ošetrenie aj miesto na odpočinok.

 

Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že na Ukrajine dochádza k zabíjaniu nevinných ľudí a Poliakov vyzval, aby Ukrajincom v núdzi poskytli všetku dostupnú pomoc.

 

img

Mateusz Morawiecki

 

Reuters uvádza, že skupiny ľudí z Ukrajiny prichádzali aj k hraničným priechodom pri maďarských obciach Beregsurány a Tiszabecs, niektorí z nich tam podľa svedkov prišli až z Kyjeva. Ľudia prichádzali autami, ale aj pešo.

 

Slovenskí colníci uviedli, že osobné autá prichádzajúce z Ukrajiny museli na najfrekventovanejšom z troch hraničných priechodov čakať dokonca až 8 hodín, približuje Reuters.

 

K téme: Na hranici s Ukrajinou sa tvoria kolónytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies