Údolia na Marse mohli vytvarovať ľadovce

NETKY.SK • 3 August 2020, 22:25 • 2 min
Údolia na Marse mohli vytvarovať ľadovce

PARÍŽ - Mnohé z údolí na Marse mohli vzniknúť činnosťou ľadovcov, nie riek. Naznačuje to nová štúdia publikovaná v časopise Nature Geoscience, o ktorej v pondelok napísala agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Dosiaľ dominantná teória uvádza, že Mars mal kedysi teplé podnebie s tečúcou vodou, ktorá vytvarovala jeho povrch.

 

Výskumníci z Kanady a Spojených štátov sa v štúdii zamerali na 10.000 údolí na Marse, ktoré porovnali s ľadovcovými údoliami na Zemi.

 

"Posledných 40 rokov, odkedy sme objavili údolia na Marse, sme si mysleli, že nimi tiekli rieky, ktoré ich vytvarovali," uviedla jedna z autoriek štúdie Anna Grauová Galofreová v stanovisku, ktoré zverejnila Univerzita v Britskej Kolumbii.

 

 

Podľa vedcov jednotlivé údolia vykazujú rozdiely, na základe ktorých dospeli k názoru, že vznikli viacerými procesmi. Niektoré sú staré až 3,8 miliardy rokov.

 

 

"Zistenia dokazujú, že iba časť údolí nesie typické známky vodnej erózie, čo je v rozpore s konvenčným pohľadom," uviedol ďalší z autorov Mark Jellinek.

 

Zistenia zároveň ukazujú, že podnebie na Marse bolo v dávnej minulosti omnoho chladnejšie, než sme si mysleli.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies