Tutu vyzval pápeža na stretnutie s dalajlámom

NETKY.SK • 16 December 2014, 12:53 • 2 min
Tutu vyzval pápeža na stretnutie s dalajlámom

PRETÓRIA - Juhoafrický držiteľ Nobelovej ceny mieru Desmond Tutu v pondelok vyzval pápeža Františka na prehodnotenie svojho minulotýždňového rozhodnutia nestretnúť sa s tibetským duchovným vodcom dalajlámom počas návštevy Ríma.

slovakia

left justify in out

Tutu podľa svojich slov cíti "hlboký zármutok a nepokoj" z pápežovho poddania sa tlaku Číny. Juhoafrický duchovný, ktorý pre zlý zdravotný stav na víkendové stretnutie laureátov ceny mieru do talianskej metropoly neprišiel, vyjadril však pochopenie pre pápežovu dilemu. V nej sa podľa neho ocitajú mnohí. Podotkol však, že dalajláma je "svätý muž, ktorý hovorí o mieri, koexistencii a súcite".

 

Predpokladá sa, že František chcel svojich rozhodnutím neprijať dalajlámu vyhovieť Číne, ktorá vidí v budhistickom lídrovi separatistu. Možnosť stretnutia dvoch najvýznamnejších duchovných lídrov sveta sa naskytla vďaka septembrovému zamietavému stanovisku Juhoafrickej republiky. Tá opakovane odmietala dať dalajlámovi víza na vstup do krajiny, kde sa držitelia Nobelovej ceny mieru mali tento rok pôvodne stretnúť. Chceli si tak uctiť pamiatku minulý rok zosnulého juhoafrického exprezidenta Nelsona Mandelu, lídra boja proti apartheidu a držiteľa Nobelovej ceny mieru. 

 

Predpokladá sa, že Johannesburg sa postojom k dalajlámovi taktiež snažil vyhovieť Číne, s ktorou chce zlepšovať svoje diplomatické a najmä obchodné vzťahy. Dalajláma argumentuje, že sa usiluje o širšiu autonómiu pre rodný Tibet, odkiaľ ušiel v roku 1959 a odvtedy žije v Indii.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies