Turecký prezident Erdogan: Máme dôkazy, že USA podporujú Islamský štát

NETKY.SK • 28 December 2016, 08:40 • 2 min
Turecký prezident Erdogan: Máme dôkazy, že USA podporujú Islamský štát

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že je jasné, že koalícia vedená USA podporuje teroristické skupiny v Sýrii, vrátane Islamského štátu.

slovakia

left justify in out

„Podporujú teroristické skupiny vrátane Daešu,“ povedal Erdogan a dodal, že USA predtým neprávom obvinili Turecko z podpory Islamského štátu.

 

Okrem Islamského štátu, turecký prezident Erdogan spomenul aj podporu YPG – kurdskú stranu Demokratickej jednoty a jej milície YPG – Ochranné jednotky Kurdov.

 

„Máme dôkazy, vrátane dokumentov, fotografií a videí,“ dodal Erdogan.

 

 

Erdogan: Saudská Arábia a Katar by mali byť na rokovaniach o mieri v Sýrii

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil, že Saudská Arábia a Katar by sa mali pripojiť k jeho stretnutiu s Ruskom a Iránom, na ktorom budú rokovať o sýrskom mierovom úsilí.

 

Rusko, Turecko a Irán, ktoré pomohli sprostredkovať odchod civilistov a militantov zo sýrskeho mesta Aleppo, sa dohodli, že rokovanie o Sýrii sa uskutoční v Kazachstane v januári. Erdogan tiež povedal, že stretnutie ministrov zahraničných vecí by malo zahŕňať aj Saudskú Arábiu a Katar, pretože "prejavili dobrú vôľu a poskytli Sýrii podporu".

 

Turecko, Saudská Arábia a Katar sú hlavnými podporovateľmi povstalcov usilujúcich sa zvrhnúť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je blízkym spojencom Moskvy a Teheránu. Erdogan súčasne zdôraznil, že Turecko sa na stretnutí nezúčastní, ak naň budú pozvané akékoľvek "teroristické organizácie". Hovoril o sýrskych Kurdoch, ktorí majú blízko ku kurdským povstalcom v Turecku.

 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok telefonicky hovoril o sýrskom mierovom pláne so svojím americkým náprotivkom Johnom Kerrym. Lavrov informoval Kerryho, že rozhodnutie USA uvoľniť niektoré obmedzenia vzťahujúce sa na vyzbrojovanie sýrskych povstalcov môže viesť k ďalším obetiam.

 

Lavrov podľa agentúry Interfax uviedol, že sýrska vláda začala konzultovať s opozíciou pred prípadnými mierovými rokovaniami. Opozičná skupina podporovaná Saudskou Arábiou však uviedla, že o tom nič nevie.

 

Lavrov nespresnil, kde by sa rozhovory mali konať, ani ktoré opozičné skupiny sa na nich zúčastnia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies