Turčianske javisko 2023

NETKY.SK • 10 Apríl 2023, 16:00 • 2 min
Turčianske javisko 2023

Martin - Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samospráv-neho kraja pripravuje tento rok v dňoch 22. – 24. apríla 2023 krajskú postupovú súťaž a prehliadku neprofesionálneho divadla dospelých a neprofesionálneho divadla mladých Turčianske javisko 2023.

slovakia

left justify in out

Spoluorganizátormi súťaže sú Slovenské komorné divadlo v Martine a Národné osvetové centrum v Bratislave. Podujatie bolo podporené z verejných zdrojov poskytnutých Národným osvetovým centrom a taktiež s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja. 

Krajská prehliadka Turčianske javisko vytvára priestor na súťažnú prezentáciu a konfrontáciu neprofesionálnych divadiel dospelých a divadiel mladých. Súťažnej prehliadky sa zúčastňujú divadelné súbory z Belej – Dulíc, Bytče, Čadce, Liptovského Mikuláša, Martina, Námestova, Ružomberku a Žiliny. V tomto roku je prihlásených 10 súborov, z toho je 5 súborov v kategórii neprofesionálneho divadla dospelých a 5 súborov v kategórii neprofesionálneho divadla mladých. V rámci súťažnej prehliadky divadelné súbory absolvujú rozborové semináre všetkých súťažných inscenácií s trojčlennou odbornou porotou v zložení:
Mgr. art. Matej Moško, PhD. – predseda poroty
Mgr. art. Martina Mašlárová, PhD. – členka poroty
Mgr. art. Naďa Uherová, ArtD. – členka poroty

Víťazné divadelné súbory z Turčianskeho javiska budú reprezentovať náš kraj v kategórii dospelých na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke Belopotockého Mikuláš 2023 v Liptovskom Mikuláši a v kategórii divadla mladých na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke FEDIM 2023 v Tisovci.

Súčasťou podujatia bude nielen súťažná prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov ale aj vzdelávacia časť, ktorú tvorí workshop „Ludus vite“. Tento sa uskutoční 24. apríla 2023 od 10:00 h. v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. Workshop „Ludus vite“ bude zameraný na prácu s dramatickým textom a dramatickou situáciou a ich pretavenie do javiskovej podoby. Okrem situácie budeme pracovať so vzťahmi, ako ďalším pilierom hereckej tvorby. Účastníci workshopu budú pracovať pod dohľadom pedagóga, herca a režiséra Mgr. art. Michala Tomasyho. Workshop je prístupný nielen účastníkom Turčianskeho Javiska ale aj verejnosti.

Pevne veríme, že 8. ročník Turčianskeho Javiska bude motiváciou a inšpiráciou do ďalšej práce pre divadelníkov z nášho kraja, ktorí venujú svoj voľný čas umeleckej činnosti. Dúfame, že toto podujatie opäť prispeje k zvyšovanie kvality a úrovne neprofesionálneho divadla v Žilinskom kraji.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies