Toľkoto vraj zarábajú sestry na Slovensku

NETKY.SK • 16 Jún 2019, 13:28 • 2 min
Toľkoto vraj zarábajú sestry na Slovensku

BRATISLAVA - Priemerné mesačné mzdy zdravotných sestier v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) a vyšších územných celkov (VÚC) od roku 2016 rástli rýchlejšie ako lekárske. Kým priemerná mesačná mzda lekára v roku 2016 bola vo výške 2 504 eur, v prvom štvrťroku 2019 dosiahla 2 813 eur, čo je nárast o vyše 12 %. V prípade sestier išlo o nárast z 1 067 eur na 1 284 eur, čo predstavuje asi 20-percentné zvýšenie.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z údajov zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti MZ a vyšších územných celkov, ktoré agentúre SITA poskytlo ministerstvo zdravotníctva. “Zdravotnícke zariadenia iných rezortov a neštátne zdravotnícke zariadenia nemajú spravodajskú povinnosť,” informovalo ministerstvo.

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc pre agentúru SITA uviedol, že komora nemá údaje o priemernej mzde sestier. Disponuje iba údajmi o základnej zložke mzdy. Tá sa pri odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov riadi mzdovým automatom vychádzajúcim zo zákona. Je nižšia ako priemerná, pretože nezohľadňuje nadčasy ani iné príplatky. Mzda sa tiež líši pri odborných spôsobilostiach. Zatiaľ čo sestra alebo pôrodná asistentka bez špecializácie zarobila v roku 2016 takmer 695 eur, v roku 2019 to bolo 849 eur, čo je nárast asi o 22 %. Mzda sestry a pôrodnej asistentky s pokročilou praxou sa podľa Laurinca v uvedených rokoch zvýšila z takmer 824 eur na 1 049 eur, ide o 27-percentné navýšenie.

 

obrazok


“I napriek tomu, že garantovaná, nárokovateľná základná zložka mzdy rastie a veríme, že aj naďalej bude, musíme upozorniť na to, že niektorí zamestnávatelia si zvyšujúce náklady na mzdy kompenzujú znižovaním nenárokovateľných zložiek mzdy," povedal Laurinc. Ako príklad uviedol osobné ohodnotenie, motivačný príplatok, zmenný príplatok, rizikový príplatok, či príplatok za zvlášť náročnú prácu na vybraných pracoviskách. Mnohí zamestnávatelia podľa neho stále, i napriek tomu, že je sestier a pôrodných asistentiek nedostatok, nepreplácajú ani nadčasovú prácu.

Slovenská lekárska komora (SLK) nevedela agentúre SITA poskytnúť presné informácie o výškach miezd lekárov. “Mám len všeobecnú informáciu - platy lekárov predstavujú 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve a každý rok sa valorizujú,” uviedla komora.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies