Tlačový brífing Juraja Blanára a Roberta Fica: Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať

NETKY.SK • 16 Apríl 2024, 16:30 • 2 min
Tlačový brífing Juraja Blanára a Roberta Fica: Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať

Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať. Je to jediný koncept, ktorý zabezpečí dôstojné postavenie SR v medzinárodnom spoločenstve a ktorý vie zagarantovať "prežitie" tak malej krajiny, ako je Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol po kontrolnom dni na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

slovakia

left justify in out

Je tiež podľa neho dôležité pokračovať v koncepte zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany. "Budeš mať podporu pri nadväzovaní kontaktov so všetkými štátmi sveta, ktoré o to prejavia záujem," povedal premiér šéfovi rezortu diplomacie Jurajovi Blanárovi (Smer-SD). Dodal, že SR si váži a rešpektuje členstvo v EÚ, NATO aj iných medzinárodných organizáciách. Zdôraznil tiež potrebu rešpektovať medzinárodné právo. Blanár potvrdil, že sú v tejto téme názorovo konzistentní.

Fico podotkol, že vo viacerých otázkach týkajúcich sa EÚ a NATO má vláda a opozícia diametrálne odlišné názory. Zopakoval, že odmieta akékoľvek úvahy o zrušení práva veta členských štátov EÚ. Poukázal aj na odlišné názory riešenia nelegálnej migrácie, pričom zopakoval, že SR odmieta nový migračný pakt EÚ. "Budem nabádať všetkých poslancov v koalícii, aby s ním nikdy nesúhlasili," povedal s tým, že Smer-SD jeho prijatie nepodporí. Nesúhlasí ani s členstvom Ukrajiny v NATO. "Hovoríme, že to nebudeme ratifikovať v parlamente. Slovensko potrebuje neutrálnu Ukrajinu, inak bude ohrozené," povedal s tým, že aj v tejto téme bude apelovať na poslancov, aby členstvo Ukrajiny v NATO nepodporili. Dodal, že jej členstvo v EÚ Slovensko plne podporuje.

Fico zopakoval, že jeho terajšia vláda, ktorá nastúpila do úradu zhruba pred pol rokom, plánuje presadzovať „suverénnu zahraničnú politiku“ orientovanú na všetky štyri svetové strany.„Naši partneri boli zvyknutí na servilné správanie predchádzajúcich vlád a na to, že o čokoľvek Slovensko požiadali, tak to dostali. My sme suverénna krajina,“ vyhlásil Fico. Informoval tiež napríklad o pripravovanej návšteve Číny.

Súčasná Ficova vláda okrem iného zastavila vojenskú pomoc Ukrajine brániacej sa ruskej invázii, ktorú Slovensko poskytovalo zo svojich štátnych zásob. Fico predtým opakovane tvrdil, že ukrajinsko-ruský konflikt nemá vojenské riešenie, a kritizoval protiruské sankcie. Podobné názory ohľadom Ukrajiny má Maďarsko.

Fico na tlačovej konferencii s Blanárom, ktorú po svojom príhovore opustil, bez bližších podrobností tvrdil, že v Prahe bol pripravovaný rozpad V4, ktorá združuje Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Februárová schôdzka premiérov V4 v Prahe ukázala, že tieto krajiny sa líšia v názoroch na príčiny ruskej agresie na Ukrajine i na formy pomoci, ktoré sú ochotné napadnutej krajine poskytovať.

„Pán premiér hovoril o úvodnom stretnutí, ktoré bolo ešte pred oficiálnym plenárnym stretnutím za účasti všetkých delegácií, kde prebehla veľmi ostrá výmena. Nakoniec sa zhodli, že v drvivej väčšine sa zhodujeme na rovnakých témach, čo sa týka Ukrajiny. Azda iný názor máme názor v tom, ako dosiahnuť mier,“ doplnil Blanár.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj/Foto: TASR, Pravda, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies