Thajskú expremiérku Šinavatrovú obvinili zo zanedbania povinností

NETKY.SK • 19 Február 2015, 11:25 • 2 min
Thajskú expremiérku Šinavatrovú obvinili zo zanedbania povinností

BANGKOK - Thajská generálna prokuratúra vo štvrtok vzniesla obvinenia voči expremiérke Jingluck Šinavatrovej v súvislosti s vážnymi nezrovnalosťami vo vládnom programe podpory pre pestovateľov ryže, ktorý mal pomôcť chudobným roľníkom.

slovakia

left justify in out

Obvinili ju zo zanedbania povinností, následkom čoho prišiel štát o miliardy dolárov. V prípade uznania viny môže ísť až na desať rokov do väzenia. Najvyšší súd 19. marca rozhodne, či sa bude prípadom zaoberať a bývalú premiérku súdiť. Šinavatrová obvinenia popiera a tvrdí, že sú politicky motivované.

 

Expremiérka stála aj na čele Národného ryžového výboru, ktorý od roku 2011 nakupuje od farmárov ryžu za vyššiu cenu než trhovú. Vláda však začala mať problémy s financovaním tohto programu a tisíce roľníkov nedostali sľúbené peniaze, čo viedlo k ich masovým protestom. Thajské úrady už v súvislosti s týmto prípadom Šinavatrovej zakázali nasledujúcich päť rokov pôsobiť v politike. 

 

Armáda uskutočnila v Thajsku v máji minulého roku prevrat a zvrhla premiérku Šinavatrovú s cieľom nastoliť v krajine poriadok po niekoľkých mesiacoch nepokojov. Ozbrojené sily prevzali plnú kontrolu nad vládou v krajine, no sľúbili uskutočnenie parlamentných volieb. Tie by sa mohli konať v roku 2016. Thajsko sa zmietalo v nepokojoch skoro sedem rokov. Krajina je hlboko rozdelená na odporcov a prívržencov Šinavatrovej a jej brata, bývalého premiéra Thaksina Šinavatru, ktorého v roku 2006 tiež zvrhli a obvinili zo sprenevery. Thaksinovi sa v roku 2008 podarilo ujsť do zahraničia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies