Teroristické útoky na Srí Lanke mohli byť organizované zo zahraničia

NETKY.SK • 1 Máj 2019, 10:42 • 2 min
Teroristické útoky na Srí Lanke mohli byť organizované zo zahraničia

KOLOMBO - Masívne útoky na kostoly, ktoré počas Veľkej noci prebehli na Srí Lanke, mohli byť koordinované zo zahraničia.

slovakia

left justify in out

Vyjadril sa tak srílanský prezident Maithrípála Siriséna. Zároveň varoval, že džihádisti z takzvaného Islamského štátu (IS) možno začali uplatňovať novú stratégiu útokov na menšie krajiny.

 

img

 

Pri koordinovaných útokoch na kostoly a hotely na Srí Lanke, ktoré spáchalo na Veľkonočnú nedeľu deväť samovražedných atentátnikov, zahynulo vyše 250 ľudí vrátane mnohých detí a najmenej 40 cudzincov. K odpáleniu bômb sa hlási IS, srílanská vláda však pripisuje zodpovednosť za tieto činy miestnej skupine Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ).

 

Prezident Siriséna v stredu v stredu označil za "dosť možné", že útoky boli zosnované v zahraničí. Úrady podľa neho vedia o "malej skupine" miestnych občanov, ktorí v posledných rokoch vycestovali do zahraničia, aby absolvovali výcvik IS.

 

Podľa Sky News srílanskí vyšetrovatelia v tejto súvislosti preverujú zábery z bezpečnostných kamier, na ktorých vidno útočníkov, ako sa pozerajú na svoje mobilné telefóny. To by mohlo signalizovať, že týmto spôsobom preberali inštrukcie. Bomby, ktoré boli použité pri útokoch, však boli podľa Sirisénu zrejme zhotovené na Srí Lanke.

 

img

 

Miestne bezpečnostné zložky po útokoch zadržali už desiatky podozrivých a pri raziách voči radikálom zhabali materiál na výrobu bômb. Viacerí podozriví sú však stále na slobode.

 

Srílanské úrady sa obávajú, že skupina stojaca za bombovými útokmi z Veľkonočnej nedele, ktorá je napojená na IS, môže v tejto ostrovnej krajine zaútočiť znova. Jej terčom by sa podľa varovaní tajných služieb mohli stať členovia srílanskej vlády.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies