Britský torpédoborec a ruské bomby. Čo sa stalo v Čiernom mori?

NETKY.SK • 24 Jún 2021, 13:56 • 2 min
Britský torpédoborec a ruské bomby. Čo sa stalo v Čiernom mori?

MOSKVA – Na varovanie nereagoval, torpedoborec Defender smeroval rovno k mysu Fiolent, kde narušil štátnu hranicu. Bol odohnaný z teritoriálneho mora Ruska iba spoločným úsilím flotily a letectva. Britská loď zmenila kurz až potom, keď pred ňou vyrástli biele stĺpy 250-kilogramových leteckých výbušnín.

slovakia

left justify in out

K medzinárodnému incidentu s varovným bojovým ohňom a bombardovaním došlo v stredu neďaleko pobrežia Krymu. Udalosti sa vyvíjali rýchlo, velenie malo na rozhodnutie niekoľko minút.

 

Briti varovania odignorovali

Podľa ruského ministerstva obrany torpédoborec Kráľovského námorníctva HMS Defender s číslom D36 vtrhol na vzdialenosť troch kilometrov do teritoriálnych vôd Ruska.

 

Posádku ihneď kontaktovali lode čiernomorskej flotilypohraničnej služby FSB, a požiadali o zmenu kurzu pod hrozbou použitia zbraní. Všetky varovania však boli ignorované.

 

img

 

„Hraničná hliadková loď vypálila varovné výstrely, lietadlo Su-24M preventívne zhodilo štyri bomby OFAB-250 v smere pohybu torpédoborca. V dôsledku spoločných akcií Čiernomorskej flotily a pohraničnej služby FSB Ruska torpédoborec Defender opustil hranice teritoriálnych vôd Ruskej federácie,“ informovali na vojenskom útvare.

 

Narušili suverénne hranice

Používanie zbraní pri mimoriadnych udalostiach na hraniciach je poslednou možnosťou, ku ktorej sa námorné mocnosti snažia uchýliť, aby sa vyhli eskalácii.

 

Niekedy sa tomu však nedá vyhnúť – prípad s Defenderom je presne taký. Britskí námorníci zjavne zámerne provokovali, pričom porušili námorné hranice suverénneho štátu, a tým aj základné normy medzinárodného námorného práva.

 

Vo svete bol vyvinutý celý systém varovania pred porušením štátnych hraníc na mori. „Všetky lode počúvajú na medzinárodnej frekvencii – 16. kanál. Na ňom pohraničná stráž odovzdá varovanie porušujúcej posádke: ste blízko hranice, prechádzate, vošli ste do teritoriálnych vôd, okamžite zmeňte smer. Ak nereaguje, vystrelia varovný výstrel v smere pohybu lode. Je nemožné si to nevšimnúť, keďže na vojnovej lodi pretrvá nepretržitá stráž, detekčné systémy fungujú, streľba je jasne viditeľná. Dnes bolo zapojené aj letectvo,“ uviedlo ministerstvo obrany.

 

Rusi by mohli loď zlikvidovať

Keďže sa torpédoborec odvrátil od hraníc, Briti urobili správne rozhodnutie, inak by ruskí námorníci museli začať cielenú streľbu z palubných diel alebo raketometov. „Po streľbe z hliadkovacieho člna a bombardovaní, ak by sa loď neotočila, mohli piloti pokojne začať pracovať na likvidáciu lode,“ povedal vojenský pilot Vladimír Popov.

 

Admirál Komoedov zdôraznil, že pri incidente s torpédoborcom nesú zodpovednosť výlučne Briti, ktorých provokácia by sa mohla zmeniť na vážny medzinárodný konflikt.

 

img

 

„Briti sa správajú na mori veľmi drzo. Oni nie sú morské levy, ako sa sami radi nazývajú, ale morské potkany. Nemajú ani česť, ani dôstojnosť,“ povedal.

 

Mohlo by vás zaujímať: Stranu Jednotné Rusko do parlamentných volieb povedú ministri Šojgu a Lavrov

 

Kľúčovým je Krym

Treba povedať, že nie je to prvýkrát, čo lode a prieskumné lietadlá krajín NATO narušili nedotknuteľnosť ruských štátnych hraníc v Čiernom mori, ibaže ešte nedosiahli bod streľby a bombardovania.

 

Najviac ich zaujíma Krym. Týmto spôsobom sa aliancia pokúša preskúmať polohu vojenských zariadení na polostrove a pochopiť, na akých frekvenciách fungujú komunikačné, navigačné systémy a systémy elektronického boja.

 

Manévre v Čiernom mori

Od neustáleho manévrovania v Čiernom mori námorných síl NATO udržuje Montreuxský dohovor podpísaný v roku 1936.

 

Tento dokument definuje stav prielivov Bospor a Dardanely a taktiež obmedzuje prítomnosť vojnových lodí štátov nachádzajúcich sa mimo vodnej oblasti Čierneho mora po dobu troch týždňov.

 

Dohovor ďalej stanovuje, že v Čiernom mori môže byť súčasne až deväť takýchto lodí s celkovou tonážou najviac 30 tisíc ton. Až 40% nepozvaných hostí sú nositeľmi vysoko-presných zbraní dlhého dosahu.

 

Prečítajte si tiež: Ruská vojnová loď vypálila varovné výstrely na britský torpédoborec v ruských vodáchtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies