Teherán chce zobchodovať uväznených väzňov s USA a Veľkou Britániou

NETKY.SK • 3 Máj 2021, 06:12 • 2 min
Teherán chce zobchodovať uväznených väzňov s USA a Veľkou Britániou

TEHERÁN - Irán prepustí väzňov s väzbami na Západ výmenou za miliardy dolárov od Spojených štátov a Veľkej Británie.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom v nedeľu iránska štátna televízia. Nemenovaný iránsky predstaviteľ pre televíziu povedal, že dohoda medzi USA a Teheránom zahŕňa prepustenie väzňov výmenou za uvoľnenie zmrazených iránskych fondov vo výške 7-miliárd dolárov (5,8-miliardy eur).

 

Milióny za prepustenie väzňov
Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price okamžite poprel správu iránskej štátnej televízie. „Správy o dosiahnutí dohody o výmene väzňov nie sú pravdivé,“ poznamenal.

 

Agentúra AP však dodáva, že napriek popieraniu týchto informácií existujú náznaky, že uskutočnenie takejto dohody medzi USA a Iránom môže byť v pláne.

 

Charitatívna pracovníčka odsúdená za špionáž
Iránska štátna televízia taktiež informovala, že Teherán údajne dosiahol dohodu s Veľkou Britániou o zaplatení 400 miliónov libier (460-miliónov eur) výmenou za prepustenie britsko-iránskej charitatívnej pracovníčky Nazanin Zaghari-Ratcliffe, ktorú v Iráne odsúdili za špionáž.

 

Tá minulý týždeň dostala ďalší rok väzenia. Zaghari-Ratcliffe, ktorá pracovala pre Thomson Reuters Foundation, zatkli v apríli 2016 a obvinili ju z pokusu o zvrhnutie vlády. Odsúdili ju v roku 2017.

 

Briti nič nevylúčili
Spomenutá suma 400-miliónov libier údajne predstavuje čiastku, ktorú zaplatil zosnulý šáh Muhammad Reza Pahlaví, ktorého vládu ukončila islamská revolúcia v roku 1979, za napokon nedoručené tanky Chieftain.

Briti na rozdiel od Američanov tieto správy nepotvrdili, no ani nevyvrátili. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že Spojené kráľovstvo pokračuje „v skúmaní možností riešenia tohto 40 rokov starého prípadu“ a nebude sa zatiaľ bližšie vyjadrovať, pretože stále trvajú právne diskusie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies