Najbohatší Ukrajinec žaluje Rusko. Hovorca Kremľa okamžite reagoval

NETKY.SK • 27 Jún 2022, 20:28 • 2 min
Najbohatší Ukrajinec žaluje Rusko. Hovorca Kremľa okamžite reagoval

KYJEV - Majiteľ oceliarní Azovstaľ Rinat Achmetov v pondelok zažaloval Rusko na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP). Domáha sa odškodného za zisk, o ktorý prišiel od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

slovakia

left justify in out

Veľkopodnikateľ zažaloval Rusko za „závažné porušenie vlastníckych práv“, uviedli v stanovisku jeho holdingovej spoločnosti System Capital Marketing (SCM). Achmetov podľa nej tiež požiadal o súdny príkaz, ktorý by Rusku zabránil v ďalšom „blokovaní, drancovaní a ničení ukrajinského obilia a ocele“, ktoré produkujú jeho firmy.

 

img

 

„Plienenie ukrajinských komodít má už teraz za následok celosvetové zvyšovanie cien a ľudia preto umierajú od hladu. Tieto barbarské činy musia skončiť a Rusko musí za všetko zaplatiť,“ vyhlásila Achmetovova spoločnosť SCM.

 

Prečítajte si tiež: Putin dostal pozvánku na summit G20. Takúto odpoveď zrejme nečakali!

 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však uviedol, že Ruská federácia už nespadá pod jurisdikciu Európskeho súdu pre ľudské práva. Odmietol aj obvinenia, že by sa ruskí vojaci na okupovaných územiach na Ukrajine dopúšťali krádeží.

 

img

 

Časopis Forbes v roku 2013 odhadol Achmetov majetok na 15,4 miliardy dolárov. Odvtedy však jeho majetková základňa značne utrpela nielen v spojitosti so súčasnou ruskou inváziou, ale aj s anexiou Krymu a bojmi na Donbase, ktoré prebiehajú už od roku 2014.

 

Oligarcha Achmetov, ktorého v minulosti spájali s ukrajinskou proruskou Stranou regiónov, uviedol, že v dôsledku zničenia oceliarní Azovstaľ v Mariupole prišla jeho oceliarska spoločnosť Metinvest o 17 až 20 miliárd dolárov.

 

Možno vás zaujme: AKTUALIZÁCIA - VIDEO: Nachádzajú prvé obete útoku. Boris Johnson hovorí o barbarstve

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies