Tatranský ľadový dóm na Hrebienku už stavajú

NETKY.SK • 11 December 2014, 12:33 • 2 min
Tatranský ľadový dóm na Hrebienku už stavajú

VYSOKÉ TATRY – Minulý týždeň začali stavať na Hrebienku najväčšiu a najchladnejšiu atrakciu tejto zimy, Tatranský ľadový dóm.

slovakia

left justify in out

„Sochári už premieňajú 47,5 tony surového ľadu na pompéznu ľadovú baziliku. Momentálne sú v polčase výstavby a stále majú pred sebou horu ľadu. Otvorenie dómu je naplánované presne o týždeň na 18. decembra,“ informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.
      

Český sochár František Bálek spolu s ďalšími siedmimi sochármi a tromi pomocníkmi stavajú na Hrebienku Tatranský ľadový dóm už po druhýkrát. Minulú zimu bol dóm podľa Maťašovskej najväčšou tatranskou atrakciou sezóny a aj do tohtoročného vkladajú Tatranci veľké nádeje. „Zdá sa mi, že domáci si to tento raz s Mrázikom poistili, nakoľko podmienky na prácu máme lepšie ako pred rokom. Dovolím si povedať, že sú priam ideálne, len dúfam, že si to neurieknem. Ľad je kvalitnejší, a to je pre nás rovnako obrovské plus. Od rána do večera je našim spoluhráčom ľad a tvrdá práca, ale robíme to radi. Poháňa nás úspech minuloročného dómu a chceme, aby aj ten nový lámal rekordy návštevnosti. Novinkou oproti minulému roku budú farebné vitráže, iné sochy aj odlišné kompozičné rozdelenie dómu,“ konštatoval sochár a spoluautor stavby Tatranského ľadového dómu Bálek.
      

Mrazivé počasie je nevyhnutným spoločníkom pri práci ľadových sochárov. V závislosti od počasia sochári pracujú osem až desať hodín denne, aby špeciálny belgický ľad premenili na ľadovú stavbu sezóny. Optimálne počasie pre prácu sochárov je mínus päť až mínus sedem stupňov Celzia, samozrejme pracovať môžu aj keď je na teplomere nula, ale efektivita práce vtedy nie je ideálna. „Okrem vlastných rúk a vody používajú sochári na opracovanie 380 ľadových blokov s váhou jedného kusu 125 kilogramov, frézy, píly a dláta. Sochári majú s krotením ľadu veľa práce, ale už o týždeň sa všetci môžeme tešiť na nový tatranský ľadový dóm. Pripravujeme v ňom pestrý program, ktorému práve toto miesto vdýchne punc neopakovateľnosti, čara aj luxusu. Verejnosti dóm sprístupníme na budúci štvrtok o 17. hodine,“ avizovala Maťašovská.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies