Táto rada vás ochráni pred baktériami v aute

NETKY.SK • 18 Jún 2020, 10:01 • 2 min
Táto rada vás ochráni pred baktériami v aute

Pred baktériami v aute ochráni cestujúcich funkčná a čistá klimatizácia. Známa automobilová spoločnosť odporúča dezinfekciu klimatizácie vykonávať dôkladne.

slovakia

left justify in out

Radí tiež meniť kabínové filtre na jar alebo začiatkom leta, pomáhajú totiž udržiavať zdravé prostredie v interiéri a zabraňujú usadzovaniu mastnoty na vnútornej strane skiel. Upozorňuje tiež, že popri plnení systému klimatizácie treba dbať aj na jeho tesnosť.

 

Základom je čistý kabínový filter

„Na čistenie a dezinfekciu klimatizácie vo vozidle sa oplatí myslieť aj pred prichádzajúcou letnou sezónou. Správne vyčistená a nastavená klíma totiž pomáha vyhnúť sa nie len nečistotám a baktériám, ale aj peľom, ktoré sú pohromou najmä pre alergikov,“ uvádza.

 

Základom správne fungujúcej klimatizácie je čistý kabínový filter, cez ktorý sa do auta dostáva ochladený vzduch. „Ak je tento filter zanesený, či dokonca plesnivý, nečistoty sa dostávajú do kabíny a následne do pľúc pasažierov,“ upozorňuje spoločnosť s tým, že na zlý stav klimatizácie upozorní aj zápach, ktorý sa môže šíriť po jej spustení.

 

img

 

Spoločnosť odporúča meniť filter po zime, kedy je vystavovaný nadmernej vlhkosti a zimným nečistotám na ceste. „Ďalším praktickým dôsledkom funkčného a čistého kabínového filtra je aj zníženie zahmlievania a zabraňovanie tvorbe mastného filmu na vnútornej strane skiel."

 

Odborníci zdôrazňujú aj potrebu čistenia vnútorného chladenia. Dodávajú, že potrubie klimatizácie a výduchy v kabíne vozidla najefektívnejšie vyčistí ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne i baktérie.

 

Netreba zabúdať ani na vonkajšie nečistoty

„Je možné použiť aj sprejové a penové čističe, treba mať však na pamäti, že účinnosť takýchto čistiacich prostriedkov nemusí byť dokonalá a dlhodobá.“

 

Ako uzavreli odborníci, netreba zabúdať ani na vonkajšie nečistoty, ako sú napadané lístie alebo hmyz.

 

img

 

„Od rôznych usadenín je potrebné vyčistiť vodný kanál, ktorý sa nachádza v motorovom priestore pod mriežkou vstupu vzduchu pred čelným sklom,“ dodala spoločnosť s tým, že špina, ktorá sa tu usádza, môže spôsobiť, že po spustení klimatizácie zaplní kabínu vozidla nepríjemný až hnilobný zápach. Čistiť treba takisto aj odvody skondenzovanej vody a lamely výparníka klimatizácie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies