Tatranci sú s návštevnosťou počas tzv. zlatého týždňa spokojní

NETKY.SK • 8 Január 2019, 15:39 • 2 min
Tatranci sú s návštevnosťou počas tzv. zlatého týždňa spokojní

VYSOKÉ TATRY – Tatranci sú s tzv. zlatým týždňom v medzisviatkovom období s návštevnosťou spokojní a uplynulé dni hodnotia veľmi pozitívne.

slovakia

left justify in out

Potvrdila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová s tým, že zaznamenali len minimálny pokles počtu turistov na úrovni približne dve percentá.

 

"Nie je to nejaký veľký pokles, ktorý sa dá pripísať najmä počasiu. Kým zo začiatku bolo v decembri dosť teplo, tak potom prišlo naraz veľa snehu, čo spôsobilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo na horách. Zároveň sme zaznamenali pokles ruských turistov, ktorí, takpovediac, z dôvodu nepriaznivej situácie na trhu v súvislosti s kurzom ruskej meny neprichádzali až v takých množstvách, na aké sme zvyknutí po minulé roky," ozrejmila Littvová.

 

Dodala, že Tatry sú stále veľmi obľúbené a aj tento rok sa potvrdil trend zvyšujúceho sa záujmu najmä zo strany domácich návštevníkov. Týka sa to jednak jednodňových hostí, ale aj Slovákov, ktorí sa rozhodli na horách tráviť celé sviatočné obdobie.

 

"Toto obdobie veľmi pozitívne hodnotia všetky typy ubytovacích zariadení v regióne, od veľkých hotelov až po menšie penzióny. Väčšina bola obsadená na 100 percent a ten dopyt skôr prevažoval ponuku, návštevníkov museli často aj odmietať pre nedostatok voľných miest," dodala Littvová. Okrem tradičnej lyžovačky, či už na svahoch alebo na bežkách, ľudí podľa nej najviac láka zimná turistika, ktorá má úplne iné čaro ako letná.

 

So zlatým týždňom sú spokojní aj v neďalekej Bachledovej doline, kde sa priemerná denná návštevnosť strediska Bachledka Ski & Sun pohybovala na úrovni 1500 návštevníkov. "Je to porovnateľné s minulým rokom, avšak teraz sme vďaka novej lanovke zaznamenali viac lyžiarov," uviedla manažérka Múdra.

 

Najsilnejšie boli dni medzi sviatkami pred Silvestrom, čo sa dá podľa nej pripísať hlavne počasiu. V regióne sa ochladilo a začalo výdatne snežiť, takže si turisti mohli užiť pravú zimnú atmosféru. Nová lanovka, väčší počet parkovacích miest a lepšia koordinácia dopravy na parkoviskách zároveň prispeli k hladkému toku ľudí a dobrej dopravnej situácii.

 

img

 

"Bolo to teda lepšie ako vlani, keď bol nápor peších turistov na Chodníku korunami stromov, čo dosť obmedzovalo lyžiarov," dodala Múdra s tým, že národnostné zloženie návštevníkov sa oproti minulým rokom príliš nezmenilo. Väčšiu polovicu tam tvoria Slováci, menšiu polovicu Poliaci a zvyšok sú Česi, Maďari a turisti z iných krajín.

 

Priemerná obsadenosť hotelov bola od Vianoc až po Troch kráľov na úrovni 83,2 percenta, počas Silvestra dokonca 97 percent. Najviac prišlo Slovákov, za nimi nasledovali Česi, pri ktorých zaznamenali mierny nárast v porovnaní s minulým rokom, a tretie miesto patrí Poliakom. Spoločnosť registruje, že tento rok prišlo o 50 percent menej Ukrajincov a zaznamenala tiež mierny pokles Rusov. Naopak, pribudlo turistov z krajín, ako Rumunsko, Litva, Fínsko či Island.

 

Lyžiarske strediská Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso boli počas uplynulých sviatkov vyťažené na svoju komfortnú kapacitu a lyžovačku si denne užívalo tisíce ubytovaných hostí i domácich lyžiarov. V minulosti v niektorých obdobiach sezóny sme prekročili túto hranicu, čo spôsobilo, že sme nedokázali obslúžiť na svahoch, v gastro zariadeniach či na parkoviskách všetkých klientov. Práve to bol jeden z hlavných dôvodov spustenia flexibilných cien skipasov, aby sme v tieto extrémne dni dokázali riadiť stredisko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies