Tanker vezúci 750 ton nafty sa potopil. Hrozí ekologická katastrofa?

NETKY.SK • 16 Apríl 2022, 17:49 • 2 min
Tanker vezúci 750 ton nafty sa potopil. Hrozí ekologická katastrofa?

TUNIS - Nehoda sa stala pri juhovýchodnom pobreží Tuniska.

slovakia

left justify in out

Náklad zatiaľ neuniká do mora a posádku sa podarilo dostať do bezpečia. Miestne úrady robia všetko pre to, aby zabránili environmentálnej katastrofe v regióne. O ďalších opatreniach rozhodne výbor civilnej ochrany, povedal agentúre AFP hovorca miestneho súdu.

 

img

 

Tanker Xelo, plaviaci sa pod vlajkou Rovníkovej Guiney z egyptského prístavu Dumját na ostrov Malta, požiadal v piatok večer o povolenie vplávať do tuniských vôd z dôvodu zlých poveternostných podmienok. V Gábeskom zálive, nazývanom aj Malá Syrta, asi sedem kilometrov od pobrežia, však loď začala naberať vodu, informovalo tuniské ministerstvo životného prostredia.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Ničivé záplavy si vyžiadali už vyše 300 mŕtvych!

 

Keď už voda v strojovni siahala do výšky dvoch metrov, úrady sa rozhodli evakuovať sedemčlennú posádku, ktorú tvorili námorníci z Gruzínska, Azerbajdžanu a Turecka. Po zbežnej lekárskej prehliadke ju ubytovali v hoteli. Podľa stránky shiptracker.com je tanker Xelo 58 metrov dlhý a 9 metrov široký.

 

img

 

Gábeský záliv je rybárskou oblasťou, ekologickí aktivisti však tvrdia, že jeho vody znečisťuje továreň na spracovanie fosfátov nachádzajúca sa neďaleko mesta Gábes.

 

Predchádzajúce podobné nešťastie sa stalo v októbri 2018, keď tuniská nákladná loď Ulysse narazila do cyperského plavidla Virginia, ktorá kotvila asi 30 kilometrov od severného cípu francúzskeho ostrova Korzika, pričom do Stredozemného mora uniklo asi 520 metrov kubických paliva.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies