Strana HLAS odmieta rušenie detskej pohotovosti v Medzilaborciach

NETKY.SK • 14 Jún 2023, 14:15 • 2 min
Strana HLAS odmieta rušenie detskej pohotovosti v Medzilaborciach

BRATISLAVA - Strana HLAS - sociálna demokracia považuje za absurdné, že rezort zdravotníctva ide zrušiť detskú ambulantnú pohotovosť v Medzilaborciach, ktorej prevádzkovanie je v silách súčasného poskytovateľa. Informovala o tom hovorkyňa strany HLAS - sociálna demokracia Patrícia Medveď Macíková.

slovakia

left justify in out

 

Strana podporila snahu primátora Medzilaboriec a občiansku petíciu proti zrušeniu detskej pohotovosti, ktorá bola dnes doručená vedeniu ministerstva zdravotníctva. Zrušením detskej pohotovosti sa predĺži vzdialenosť k ďalšej ambulancii o viac ako 50 km a viac ako 60 minút.

 

Návrh ministerstva zdravotníctvo ostro skritizoval aj poslanec parlamentu a podpredseda strany HLAS Richard Raši. „Ministerstvo zdravotníctva a jeho pracovníci majú zdravie pacientov chrániť a nie ohrozovať. Zrušenie detskej pohotovosti v Medzilaborciach znamená, že rodičia s deťmi ktoré sú choré, ktoré majú horúčky budú musieť cestovať desiatky kilometrov, aby im poskytli prvú pomoc. A to Vám nehovorí ako politik. To Vám hovorím ako lekár,“ uviedol Raši. 

 

Primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský konštatoval, že o zrušení detskej pohotovosti pre deti sa dozvedeli z médií. „Preto viac ako tretina obyvateľov okresu za dva dni podpísala petíciu proti zrušeniu detskej pohotovosti. Napokon, aj prevádzkovateľ pohotovosti sa vyjadril, že nemá žiadne finančné, technické či personálne problémy naďalej túto službu zabezpečovať. Preto je pre celý okres zarážajúce a nepochopiteľné rozhodnutie ministerstva zdravotníctva. Verím, že táto petícia bude úspešná, lebo zachovať detskú pohotovosť znamená zachovať prístup k zdraviu,“ zdôraznil primátor Medzilaboriec. 

 

Člen predsedníctva HLASu a expert na samosprávu Michal Kaliňák, ktorý pochádza z Medzilaboriec na margo tohto necitlivého zásahu konštatoval: „Ja som na svoje korene nezabudol a musím povedať, že odsudzujem necitlivé postupy ministerstva zdravotníctva k našim deťom v tomto okrese, ktoré budú spolu so svojim rodičmi odsúdené na to, aby v horúčkach cestovali desiatky kilometrov za zdravím. Našou snahou je to, aby dostupnosť zdravia bola samozrejmosť v každom regióne, aj v tom laboreckom.“  

 

Ambulantnú pohotovostnú službu v Medzilaborciach aj v Humennom zabezpečuje ten istý organizátor – BIOS, s. r. o. Humenné, ktorý vyjadril ochotu lekárov naďalej plnohodnotne slúžiť detským pacientom aj v Medzilaborciach. Podľa vyjadrenia tejto spoločnosti: „Na zrušenie detskej pohotovosti v Medzilaborciach nie je žiadny reálny dôvod pokiaľ ju organizátor dokáže personálne zabezpečiť. Naopak, bol by to podraz na lekároch, ktorí sa pre túto službu obetujú (lebo len na nich leží celá ťarcha zabezpečenia služby) a na občanoch okresu Medzilaborce, ktorým sa týmto ukrojí ďalšie zo základných občianskych práv.“ 

 

Po zrušení tejto detskej pohotovosti sa predĺži vzdialenosť detských pacientov z okrajových obcí do ambulancií v Humennom, Snine a Svidníku v priemere o viac ako 50 km a približne 60 minút. 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies