Taiwan vo svojom okolí spozoroval 66 čínskych lietadiel

NETKY.SK • 11 Júl 2024, 08:39 • 2 min
Taiwan vo svojom okolí spozoroval 66 čínskych lietadiel

TCHAJ-PEJ - Taiwanské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že za posledných 24 hodín spozorovalo 66 čínskych vojenských lietadiel operujúcich v okolí ostrova.

slovakia

left justify in out

K nárastu počtu čínskych vojenských lietadiel došlo podľa taiwanského ministerstva potom, ako sa v stredu čínska lietadlová loď Šan-tung a desiatky vojenských lietadiel presúvali v blízkosti severných Filipín, keď mierili na cvičenie v Tichom oceáne. Ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že zaznamenalo 36 čínskych vojenských lietadiel vrátane stíhačiek J-16 a bombardérov H-6 schopných niesť jadrové hlavice.

Taiwan už v minulosti zaznamenal pohyb Šan-tungu v blízkosti ostrova. V decembri prešiel Taiwanským prielivom len niekoľko týždňov pred taiwanskými prezidentskými voľbami.

Peking v posledných rokoch zvýšil vojenský tlak na Taiwan a k ostrovu takmer denne vysiela vojenské lietadlá a lode. Podľa odborníkov ide o "taktiku šedej zóny", ktorá sa vyhýba otvoreným vojnovým akciám, ale slúži na vyčerpanie taiwanskej armády.

Od začiatku júla Tchaj-pej v okolí ostrova zaznamenal vyše 270 čínskych vojenských lietadiel, ako aj dve čínske "spoločné hliadky bojovej pohotovosti".

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Reuters, Foto: LBCI
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies