Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v EÚ

NETKY.SK • 21 Jún 2024, 10:05 • 2 min
Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v EÚ

BRATISLAVA - Každý tretí obyvateľ SR poberá od štátu nejaký dôchodok v rámci sociálnej ochrany, poberatelia dôchodkov tvoria 33,2 % obyvateľstva. Je to najviac v EÚ. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria takmer 9 % HDP, čo patrí k najnižším hodnotám v EÚ.

slovakia

left justify in out

Slovensko vynaložilo na dôchodky v rámci sociálnej ochrany 8,6 % z hrubého domáceho produktu (HDP). Je to výrazne menej ako bol priemer EÚ. V rámci porovnania údajov medzi krajinami za rok 2021 sme tak boli až na 19. mieste z celkovo 27 krajín EÚ. Vyplýva to z aktualizovaných dát európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý zosumarizoval výdavky na dôchodky a vyčíslil ich relatívny podiel (v %) z výkonu ekonomiky krajiny, teda z HDP.

Dáta sa dotýkajú štyroch typov dôchodkových dávok podľa druhu sociálneho rizika, na ktoré sú určené: staroba, invalidita, pozostalostné dávky a nezamestnanosť. Priemer v krajinách EÚ bol v roku 2021 na úrovni 12,9 % HDP. Na dôchodky a penzie sa vynaložilo približne 1 882 miliárd eur.

Ukazovateľ sa v krajinách EÚ (údaje z r. 2021) značne líšil. Najvyššie podiely okolo úrovne 15 % HDP vynakladali na penzie v Grécku (16,4 %), v Taliansku (16,3 %), Rakúsku (15 %) a vo Francúzsku (14,9 %).

Slovensko sa však približovalo k opačnému koncu rebríčka, teda ku krajinám, ktoré dávali oveľa nižší podiel z HDP do vyplácaných dôchodkov. Najnižšie hodnoty mal tento ukazovateľ v Írsku (4,5 %), na Malte (6,4 %), v Maďarsku (7 %) a v Litve (7,1 %).

Porovnanie ukázalo, že objem finančných prostriedkov vyplatených v dôchodkoch v rámci celej EÚ počas roka 2021 medziročne vzrástol o 2,8 %. Ekonomika EÚ však rástla rýchlejšie a preto pomer k HDP klesol. V roku 2020 šiel na dôchodky vyšší podiel 13,6 % z HDP celej EÚ.

Najväčšiu kategóriu v rámci EÚ, až takmer 79,9 % z vyplatených súm, tvorili výdavky na starobné dôchodky. Na druhom mieste boli pozostalostné dôchodky s podielom 12 % z celkových výdavkov a nasledovali invalidné dôchodky (7,9 %). Dôchodky v nezamestnanosti predstavovali len 0,2 % výdavkov.

 

Počty a podiely poberateľov dôchodkov

Aspoň jeden z typov dôchodkov poberal v EÚ každý štvrtý obyvateľ únie, celkovo teda poberatelia tvorili 27,2 % spomedzi obyvateľov EÚ. Najväčší podiel poberateľov z krajín EÚ malo Slovensko. Najmenej jeden z typov dôchodku v SR vyplácal štát až 33,2 % obyvateľov SR. Za nami nasledovali Luxembursko, Litva a Estónsko, v ktorých poberatelia tvorili 32 až 33 % obyvateľov.

Okolité krajiny mali nižšie podiely poberateľov dôchodkov ako SR, stále však išlo o nadpriemerné hodnoty v rámci EÚ. Česko, Rakúsko a Poľsko vyplácali dôchodky približne 28 % obyvateľstva. Výrazne pod priemerom únie bolo Maďarsko (22 % z obyvateľov).

Naopak, najmenšie podiely obyvateľov, ktorí poberajú nejaký dôchodok mali Cyprus (19 %), Malta (19,2 %) a Španielsko (21,1 %).twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR / Eurostat, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies