Švédska galéria vystavila obraz z ukradnutého popola obetí holokaustu

NETKY.SK • 7 December 2012, 08:10 • 2 min
Švédska galéria vystavila obraz z ukradnutého popola obetí holokaustu

Švédska galéria vystavila obraz z ukradnutého popola obetí holokaustu - Zaujímavosti Obraz, pri ktorého vytvorení použil švédsky výtvarník Carl Michael von Hausswolff popol obetí holokaustu, odcudzený z koncentračného tábora Majdanek, vystavila švédska ga

slovakia

left justify in out

img

Obraz, pri ktorého vytvorení použil švédsky výtvarník Carl Michael von Hausswolff popol obetí holokaustu, odcudzený z koncentračného tábora Majdanek, vystavila švédska galéria Lund. 

Vedenie pamätného múzea v Majdaneku to označilo za "nepredstaviteľný barbarský čin" a očakáva vyšetrenie kauzy. Martin Bryder, majiteľ švédskej galérie, ktorá to označila za "umeleckú provokáciu", v tom však žiadny morálny problém nevidí. Informovali o tom britská BBC, internetové vydanie izraelského denníka The Jerusalem Post a švédske médiá.

Švédsky výtvarník popol zmiešal s vodou a potom namaľoval sériu sivých pruhov. Carl Michael von Hausswolff na internetovom portáli spomínanej galérie hovorí o popole, ktorý zozbieral počas návštevy Majdaneku v roku 1989. Keďže bol však poznačený zverstvami, ku ktorým došlo v niekdajšom koncentračnom tábore, rozhodol sa ho nepoužiť hneď. Popol ale obsahuje podľa jeho slov energiu, spomienky alebo dušu umučených a zavraždených v priebehu vojnových konfliktov 20. storočia, tak po ňom v roku 2010 siahol.

V Majdaneku pri Lubline na dnešnom území Poľska prišlo o život podľa odhadov 80.000 ľudí, z nich tri štvrtiny tvorili židia.

Salomon Schulman, jedna z významných osobností švédskej židovskej komunity, pre švédsku televíziu označil tento druh umenia za extrémne odporný. V lokálnom denníku Sydsvenskan v reakcii na otázku, či sa to vôbec dá považovať za umenie, uviedol: Ktovie, popol môže pochádzať z mojich predkov.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies