Svedkovia útoku na premiéra môžu trpieť akútnym stresom

NETKY.SK • 19 Máj 2024, 14:06 • 2 min
Svedkovia útoku na premiéra môžu trpieť akútnym stresom

BRATISLAVA - Priami svedkovia útoku na premiéra Roberta Fica môžu trpieť akútnym stresom. Prejaviť sa mohol hneď, ale môže sa objaviť aj po nejakom čase. Upozornili na to odborníci z linky dôvery Nezábudka, za ktorou stojí Liga za duševné zdravie (LDZ). V takýchto situáciách je podľa ich slov potrebná okrem iného podpora blízkych.

slovakia

left justify in out

"Spôsob, ako sa vyrovnávame so stresom, je vždy veľmi individuálny. Táto bezprostredná reakcia zvyčajne trvá 24 až 48 hodín. V prípade zasiahnutej osoby je dobré uvedomiť si, že ide o normálnu reakciu na nenormálnu záťažovú situáciu, na akú nie sme pripravení a nezažívame ju bežne. Je to spôsob, ako sa náš organizmus vyrovnáva s pocitom ohrozenia. Netreba si preto myslieť, že sa deje niečo zlé, nenormálne, nepatričné, obviňovať sa za to," poznamenali odborníci.
 
V prípade akútneho stresu podľa nich pomáha trávenie času s najbližšími. "Je dôležitá podpora blízkych, ktorí by mali vytvárať bezpečné prostredie, pocit blízkosti bez posudzovania, analyzovania správania alebo požadovania, aby zasiahnutý znova rozprával o tom, čo zažil," doplnili. Ľudia s akútnym stresom by podľa ich slov mali dodržiavať bežný režim v pokojnejšom tempe a dopriať si dostatok spánku a pravidelnú stravu.
 
Na človeka prežívajúceho akútny stres by sa nemali klásť vysoké nároky a nemal by čeliť vážnym rozhodnutiam. "Aj bežné každodenné rozhodnutia môžu spôsobovať problém," ozrejmili odborníci. Poukázali na potrebu podpory blízkych. Odporučili pomáhať zasiahnutému s bežnými každodennými činnosťami.
 
Odborníci upozornili na to, že aj po zdanlivo dlhšom čase sa môžu u svedkov incidentu pre prežitý enormný stres objaviť zmeny v správaní, kognitívne zmeny, ako napríklad ťažšie sústredenie, výpadky pamäti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: TASR, Ilustračné foto: Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici / Ján Krošlák / TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies