Superpočítač rozhodoval o najlepšom futbalistovi, koho vybral?

NETKY.SK • 25 December 2019, 09:49 • 2 min
Superpočítač rozhodoval o najlepšom futbalistovi, koho vybral?

Profesori univerzity KU Leuven a špecialisti zo spoločnosti SciSports určili najlepšieho hráča na svete pomocou špeciálneho výpočtového algoritmu a superpočítača. Vo svojich výpočtoch porovnávali Lionela Messiho a Cristiana Ronalda.

slovakia

left justify in out

Priebeh štúdie

Štúdia bola založená na výkone hráčov v španielskej La Lige v období od sezón 2013/14-2017/18. V štúdii nezohľadnili európske súťaže, ani reprezentačné zápasy. Ako vysvetlil jeden z výskumníkov, hodnotu futbalistu zvyčajne určujú góly a asistencie. Góly sú však zriedkavou udalosťou, pretože v zápase sa odohrá v priemere 1600 akcií.

 

img

 

Počítač vybral Messiho

Bol vytvorený model, ktorý zohľadňuje akciu každého hráča, okrem gólov sú to prihrávky, a strely, zakladanie akcií a toto vypočítava ich hodnotu. Počítač určil ako najlepšieho Lionela Messiho. Jeho priemerné hodnotenie bolo 1,21 bodu na zápas, Ronaldo mal 0,61 bodu. Jeden z vedcov, ktorí uskutočnili štúdiu, vysvetlil, že Messi získal viac bodov vďaka početným akciám s loptou, ktoré majú vysokú hodnotu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Leo Messi (@leomessi),

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies