Sulík navrhuje, aby príjmy poslancov klesli o Ficov odvod

NETKY.SK • 19 Október 2010, 7:28 • 2 min
Sulík navrhuje, aby príjmy poslancov klesli o Ficov odvod

Sulík navrhuje, aby príjmy poslancov klesli o Ficov odvod

slovakia

left justify in out

img

Príjmy poslancov Národnej rady SR by mali byť nižšie o Ficov odvod. "Zavádzame Ficov odvod, ktorý bude vo výške dvojnásobku deficitu. O túto sadzbu sa zníži príjem poslanca," informoval o tom dnes predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).
Dodal, že celkové náklady na poslancov by mali byť podľa jeho návrhu novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov v roku 2011 nižšie o 10,13 percenta. Náklady na bratislavského poslanca by mali klesnúť o 4,6 percenta a na mimobratislavského o 3,6 percenta.
Sulík si myslí, že viazaním príjmov na výšku deficitu budú poslanci motivovaní schvaľovať iba také zákony, ktoré nebudú zvyšovať deficit verejných financií.
Okrem zavedenia Ficovho odvodu navrhuje Sulík rozmraziť platy poslancov. Ich zmrazenie, ku ktorému došlo ešte za minulej vlády, bolo podľa neho nezmyselné. "Bolo to na mentálnej úrovni minulej vlády," poznamenal.
Sulík ďalej žiada zníženie paušálnych náhrad poslancov o 10 percent. Bratislavským poslancom majú klesnúť zo 70 na 60 percent a pre mimobratislavských z 80 na 70 percent.
Návrh predsedu parlamentu počíta tiež so znížením odstupného pre poslancov. Po novom by mali dostávať namiesto päťmesačného iba trojmesačné odstupné.
Podľa Sulíka je návrh zákona o platoch ústavných činiteľov kompromisné riešenie, ktoré vzniklo po diskusii so všetkými koaličnými poslaneckými klubmi. Rozhodovať by o ňom mali na novembrovej schôdzi parlamentu. Predseda parlamentu tvrdí, že pre svoj návrh získa dostatočný počet hlasov.
Zmeny v odmeňovaní poslancov si podľa Sulíka vyžiadala situácia, ktorá vznikla po vláde Roberta Fica. "Štát musí šetriť, lebo predchádzajúca vláda nás naviedla na grécku cestu," vyhlásil.
Líder Smeru-SD Robert Fico nedávno vyhlásil, že Sulík predkladá návrh, výsledkom ktorého je, že poslanci do roku 2014 zarobia o 6000 eur viac, ako by dostali podľa teraz platného zákona.
Sulík zdôraznil, že bude len rád, ak budú poslanci zarábať viac. Bude si tak totiž istý, že schvaľovali len také právne normy, ktoré nezvyšovali deficit verejných financií.
Expremiér jeho návrh odmieta, keďže ho považuje za "klamanie". Vyhlásil, že jeho strana sa bude hlásiť k zastaveniu valorizácie platov ústavných činiteľov. K zmrazeniu pristúpila niekdajšia koalícia v rokoch 2009 a 2010.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona