Sudca ŠTS Ján Hrubala reagoval na obvinenia predsedu Smeru. Žalovať sa ho nechystá

NETKY.SK • 17 Máj 2021, 14:09 • 2 min
Sudca ŠTS Ján Hrubala reagoval na obvinenia predsedu Smeru. Žalovať sa ho nechystá

PEZINOK - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zamieta v priemere 30 % žiadostí prokuratúry o vzatie obvinených do väzby.

slovakia

left justify in out

Na dnešnom brífingu to uviedol predseda súdu Ján Hrubala. Podľa štatistík v období rokov 2010 až 2021 vyhovel súd spolu 482 žiadostiam o vzatie obvinených do väzby. Naopak, obvinených do väzby ŠTS nevzal v 165 prípadoch.

 

 

Sudcovia sa nevyžívajú v mučení
„Tá prax nášho súdu je relatívne konzistentná," povedal Hrubala s tým, že sudcovia ŠTS sa „nevyžívajú v mučení".

 

Reagoval tak na argumenty opozície, že väzba je v súčasných medializovaných kauzách využívaná ako „mučiaci nástroj". „Najvyšší súd nám dá vo väčšine prípadov za pravdu," zdôraznil Hrubala.

 

img

Zároveň Hrubala reagoval aj na verdikt Ústavného súdu SR, ktorý nariadil prepustiť z väzby stíhaného advokáta Martina Ribára. O jeho väzbe pritom rozhodol ŠTS. 

 

„Nie sme neomylné stroje," povedal Hrubala. Doplnil, že sudcovia ŠTS sa v prípade obvinených snažia väzbu nahrádzať inými inštitútmi, „kedykoľvek sa to dá".

 

Na Fica nepodá trestné oznámenie
Pokiaľ ide o kritiku jeho osoby a iných sudcov ŠTS zo strany predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, podľa Hrubalu Fico prekračuje hranice „minimálne etického charakteru".

 

Dodal však, že nemá potrebu v tomto prípade podávať trestné oznámenia alebo inak na predsedu Smeru reagovať.

 

Pokiaľ ide o Ficovi kritiku prepustenia odsúdeného Ľubomíra Kudličku z väzby v roku 2017, Hrubala uviedol, že bol členom senátu, ktorý Kudličku na jeseň 2020 odsúdil na trest 25 rokov väzenia.

 

Smer-SD spchybnil viacerých sudcov
Predseda strany Smer-SD na minulotýždňovej tlačovej konferencii mimo iného uviedol, že Jána Hrubalu dvakrát riešila polícia pre alkohol za volantom, pričom raz mu zadržali vodičský preukaz a po druhý raz odmietol „fúkať".

 

Hrubala a sudca najvyššieho súdu SR Juraj Kliment podľa Fica tiež svojimi rozhodnutiami prispeli v roku 2017 k prepusteniu dnes odsúdeného Ľubomíra Kudličku.

 

img

 

Fico kritizoval aj sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú, ktorá napriek prieťahom prokurátora Kysela ponechala vo väzbe obvineného Jozefa R.

 

Toho nakoniec pustil na slobodu až Najvyšší súd SR. Zároveň spochybnil jej nestrannosť v chystanom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.
 

Mohlo by vás zaujímať: Podľa Roberta Fica je rozhodnutie Ústavného súdu vo veci advokáta Martina Ribára diskvalifikáciou Špecializovaného trestného súdutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies