Podľa Roberta Fica je rozhodnutie Ústavného súdu vo veci advokáta Martina Ribára diskvalifikáciou Špecializovaného trestného súdu

NETKY.SK • 17 Máj 2021, 11:38 • 2 min
Podľa Roberta Fica je rozhodnutie Ústavného súdu vo veci advokáta Martina Ribára diskvalifikáciou Špecializovaného trestného súdu

BRATISLAVA - Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že rozhodnutie Ústavného súdu vo veci advokáta Martina Ribára je diskvalifikáciou Špecializovaného trestného súdu.

slovakia

left justify in out

Ústavný súd nálezom zo štvrtka 13. mája skonštatoval, že Najvyšší súd svojím uznesením vo veci väzby Martina Ribára porušil jeho základné právo na osobnú slobodu podľa Ústavy SR a právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Toto uznesenie bolo ústavným súdom zrušené a zároveň Najvyššiemu súdu SR prikázal, aby advokáta prepustil bezodkladne z väzby na slobodu.

 

img

„Toto rozhodnutie je veľmi závažné, a to nielen kvôli jeho obsahu, ale aj v tom, že nám dáva obraz, ako dnes funguje polícia, prokuratúra a súdy pri rozhodovaní o vzatí do väzby. Poukazuje tým na ohavnosti, ktoré sa na ľuďoch v slovenskom väzenskom systéme dejú posledný rok," povedal Fico. Verdikt Ústavného súdu je podľa neho správny, nepovažuje ho však za prelomový, ale skôr za zahanbujúci pre špeciálnu prokuratúru a ŠTS. „Aj tento nález ústavného súdu je potvrdením toho, že musíme upraviť podmienky kolúznej väzby," dodal Fico s tým, že za to musí niekto niesť zodpovednosť.

 

Mohlo by vás zaujímať: Robert Fico vidí za postupom predstaviteľov justície snahu zlikvidovať opozíciu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal koncom apríla na ŠTS v Pezinku obžalobu na advokáta Martina R. Obžaloba sa podľa prokuratúry týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu krivej výpovede a krivej prísahy, spáchaného formou účastníctva a zločinu vydierania.

Polícia zadržala advokáta Martina R. v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Počas nej zadržali spolu 13 osôb, ktoré mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov. ŠTS advokáta spolu s ďalšími obvinenými vzal do väzby 30. októbra 2019. Rozhodnutie Ústavného súdu SR v tejto veci uvítala aj Slovenská advokátska komora.

 

Prečítajte si tiež: Ďalší záťah NAKA: Chytili aj bossa takáčovcovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies