Stravovanie vo väzniciach je prispôsobené regionálnym zvyklostiam

NETKY.SK • 26 December 2013, 15:02 • 2 min
Stravovanie vo väzniciach je prispôsobené regionálnym zvyklostiam

BRATISLAVA - Sviatočné chvíle strávia kapláni s obvinenými a odsúdenými aj pri rozhovoroch či sledovaní filmov s vianočnou a duchovnou tematikou.

slovakia

left justify in out

Stravovanie počas Vianoc je vo väzniciach, kde ich tento rok prežije takmer 10.000 odsúdených a obvinených, prispôsobené zvyklostiam v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Pripravuje sa napríklad fazuľová, šošovicová alebo hríbová polievka, odsúdení dostávajú aj balíčky s ovocím. Na Štedrý deň sa vo väčšine ústavov chystá tradičná strava. Večeru tvorí kapustnica s klobásou, údeninou, hríbmi, haluškami alebo šošovicová polievka, ďalej vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, ovocie, keks, čaj, v niektorých ústavoch aj vianočné oblátky s medom. V ďalších sviatočných dňoch sa v jednotlivých zariadeniach pripravujú rôzne hlavné jedlá. Stravovanie počas Vianoc a novoročných sviatkov je vo väzniciach prispôsobené národným zvyklostiam, pričom sa, samozrejme, vychádza z limitovaných možností stravnej dávky.

Väzenskí kapláni, ktorí poskytujú katolícku duchovnú službu v 18 ústavoch na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody, pripravili pre obvinených a odsúdených, prežívajúcich Vianoce vo väzniciach, aktivity, ktorými im umožnia aj za mrežami a múrmi väzníc dôstojné slávenie najkrajších sviatkov roka. Do viacerých ústavov prinesú slovenskí skauti betlehemské svetlo. Ako býva zvykom, aj tento rok na Štedrý deň zavítali do väzníc i biskupi Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR, a Mons. Dominik Tóth, emeritný trnavský pomocný biskup, ktorí budú celebrovať vianočnú svätú omšu. Zároveň v ústave Nitra-Chrenová príslušníci Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu pozdravia odsúdené a obdarujú ich vianočným darom. Pre TASR to uviedol riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

"Kapláni pri svojich návštevách na oddieloch osobne prinesú obvineným a odsúdeným vianočné pozdravy a vinše, ako i požehnanie jedla. Vo väzenských kaplnkách okrem slúženia vianočných svätých omší budú požehnávať betlehemy, spievať s odsúdenými koledy, viesť adorácie, katechézy, spoločné modlitby svätého ruženca či vysluhovať sviatosti. Sviatočné chvíle strávia kapláni s obvinenými a odsúdenými aj pri rozhovoroch či sledovaní filmov s vianočnou a duchovnou tematikou. Do niektorých ústavov vstúpia aj mládežnícke spevokoly s koncertnými predstaveniami. V viacerých ústavoch si pod vedením väzenských kaplánov pripravili koncertné vystúpenia aj samotní odsúdení. Chýbať nebude ani možnosť sledovania televíznych programov, prednostne vianočných bohoslužieb a pápežského požehnania Urbi et Orbi z Ríma. Bohatý duchovný program bude pokračovať počas celého vianočného obdobia a vyvrcholí ďakovnými pobožnosťami v závere roka, privítaním Nového roka, požehnaním Trojkráľovej vody a Trojkráľovými požehnaniami ciel a celých ústavov," konkretizoval na záver Baláž.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies