Srbsko ponúka podnikateľom zo SR možnosti investovania

NETKY.SK • 14 Október 2010, 11:47 • 2 min
Srbsko ponúka podnikateľom zo SR možnosti investovania

Srbsko ponúka podnikateľom zo SR možnosti investovania

slovakia

left justify in out

img

Široké možnosti investovania s podporou štátnych subvencií, výhodný balík daní a nízke náklady na založenie firmy - to je iba časť rámcových podmienok, ktoré ponúka srbský trh potenciálnym podnikateľom zo zahraničia.
"Srbsko patrí k málo krajinám Európy, kde napriek kríze ekonomika zaznamená v roku 2010 zrejme rast. Ponúka stabilné podnikateľské prostredie a kvalifikovanú pracovnú silu," uviedol dnes   ekonomický radca Veľvyslanectva Srbskej republiky na Slovensku Marko Nikolič na bratislavskom sympóziu Srbsko - investičná výzva pre slovenských podnikateľov. Podujatie pripravila Slovensko-srbská obchodná komora (SSOK).
Podľa jeho slov sa Srbsko intenzívne pripravuje na vstup do EÚ a pre harmonizáciu s právnym systémom EÚ vlani srbský parlament prijal už 400 dôležitých zákonov. O tom, že je Srbsko na starom kontinente významným investičným partnerom, svedčí fakt, že srbské podnikateľské subjekty tu realizujú viac ako 100 projektov, čím obsadili v tomto rebríčku krajín druhé miesto. Kým v roku 2009 hrubý domáci produkt (HDP) Srbska dosiahol 2,9-% pokles, tento rok sa odhaduje nepatrný rast uvedeného ukazovateľa o 0,6 až 0,8 %, dodal Nikolič.
Investičná destinácia Srbsko je pripravená na zahraničné investície predovšetkým do oblasti energetiky, dopravnej infraštruktúry a poľnohospodárstva vrátane spracovateľského priemyslu, konkretizoval pre TASR predseda SSOK Miroslav Králik. Z hľadiska geografickej štruktúry sa pre slovenských podnikateľov otvárajú možnosti zakladania podnikov nielen na severe Srbska v meste Novy Sad vo Vojvodine, ale aj v Belehrade, čo je zo Slovenska po diaľnici cesta autom iba do 6 hodín.
Výzvu investovať v Srbsku, ktoré disponuje stabilným politickým a podnikateľským zázemím, adresoval prítomným slovenským podnikateľom aj veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Danko Prokič. "Stále je v hospodárskej spolupráci medzi Srbskom a Slovenskom priestor na rozširovanie bilaterálnych vzťahov budovaných na dlhodobých základoch." Vyzdvihol už realizované investičné projekty slovenských podnikateľov v Srbsku, menoval medzi nimi firmu GOŠA FŠV Rolling Stock co., ktorá je členom ŽOS Trnava.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies