Srbi už v rámci zbraňovej amnestie odovzdali takmer 6000 strelných zbraní

NETKY.SK • 12 Máj 2023, 20:00 • 2 min
Srbi už v rámci zbraňovej amnestie odovzdali takmer 6000 strelných zbraní

BELEHRAD - Srbskí občania odovzdali takmer 6000 neregistrovaných strelných zbraní počas prvých troch dní mesačnej zbraňovej amnestie, oznámila vo štvrtok polícia.

slovakia

left justify in out

Polícii okrem toho ľudia odovzdali takmer 300.000 kusov munície a približne 470 výbušných zariadení, uviedlo na sociálnej sieti Instagram ministerstvo vnútra. Srbské úrady vyhlásili zbraňovú amnestiu po tom, čo minulý týždeň pri dvoch masových streľbách zomrelo 17 a zranených bolo 21 ľudí vrátane detí. Úrady preto umožnili Srbom odovzdať do 8. júna neregistrované zbrane alebo čeliť možnému pobytu vo väzení. Po masových streľbách bolo okrem toho prijatých viacero opatrení vrátane zákazu vydávania nových zbraňových licencií, prísnejších kontrol držiteľov zbraní a strelníc či trestov za nelegálnu držbu zbrane.

 

Odhaduje sa, že Srbsko patrí v rámci Európy medzi krajiny, kde vlastní zbraň najviac ľudí. Podľa projektu Small Arms Survey patrí dokonca medzi krajiny s najvyšším počtom držiteľov zbraní na svete; na každých 100 civilistov pripadá viac ako 39 strelných zbraní. Časť z nich je dedičstvom vojen v 90. rokoch minulého storočia.

 

Prvá masová streľba sa minulý týždeň odohrala v stredu na základnej škole v Belehrade. Trinásťročný útočník otcovou zbraňou zastrelil školského strážnika a osem spolužiakov. Išlo o vôbec prvú streľbu na škole v Srbsku. O deň neskôr 21-ročný strelec v dvoch dedinách pri meste Mladenovac zabil osem ľudí a zranil ďalších 14. V stredu pritom otca tohto strelca polícia zadržala za nelegálnu držbu zbrane. Masové streľby tiež viedli k výzvam na väčšiu toleranciu v Srbsku. Tisíce ľudí sa zúčastnili na demonštráciách opozície a požadovali okrem iného rezignáciu populistických ministrov. Ďalšie protesty sú naplánované na piatok. Podľa srbského prezidenta Aleksandara Vučiča opozícia tieto tragédie zneužíva na politické účely. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies