SR má záujem pristúpiť k vyšetrovaciemu tímu k zločinom na Ukrajine, potvrdila Kolíková

NETKY.SK • 28 Apríl 2022, 14:37 • 2 min
SR má záujem pristúpiť k vyšetrovaciemu tímu k zločinom na Ukrajine, potvrdila Kolíková

BRATISLAVA – Slovenská republika má záujem pristúpiť k spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý sa bude zaoberať vojnovými zločinmi, zločinmi proti ľudskosti a inými zločinmi páchanými na Ukrajine. Potvrdila to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po štvrtkovom stretnutí s eurokomisárom pre justíciu Didierom Reyndersom.

slovakia

left justify in out

Ten požiadal Kolíkovú, aby sa SR zúčastnila spoločného vyšetrovacieho tímu, ktorý podporuje Eurojust.

 

„Dnes už Poľsko, Ukrajina a Litva vytvorili tento tím, aby pomáhali vyšetrovateľom priamo na mieste,“ uviedol Reynders. Tvrdí, že Česká republika sa k tejto iniciatíve zrejme pridá tiež.

 

Kolíková potvrdila, že SR odsudzuje vojnové zločiny na Ukrajine, agresiu Ruska a má záujem pristúpiť k spoločnému vyšetrovaciemu tímu. Jeho kroky sú, ako tvrdí, momentálne v rukách generálnej prokuratúry a je otázkou najbližších dní, kedy bude proces ukončený. Podľa ministerky spravodlivosti výsledkom toho, že SR myslí úprimne svoju snahu pomôcť pri vyšetrovaní vojnových zločinov, aby mal medzinárodný trestný súd včas dôkazy pre ďalšie konanie, je aj vyslanie tímu vyšetrovateľov a znalcov na Ukrajinu.

 

Reynders uviedol, že vo svojom portfóliu sa zaoberá viacerými vecami.

 

„V prvom rade ide o zmrazenie majetkov jednotlivcov pochádzajúcich z Ruskej federácie a Bieloruska, ale aj právnických osôb. Ta druhá je implementácia sankcií zo strany EÚ,“ priblížil eurokomisár pre spravodlivosť. Požiadal, aby sa spojili a dokázali postupovať ďalej, najmä čo sa týka zmrazenia majetkov a zároveň aby začali uvažovať nad tým, ako prípadne využiť tieto skonfiškované majetky. Navrhuje vytvoriť fond, ktorý by sa používal pre obete ruskej agresie. Kolíková poznamenala, že v rámci implementácie medzinárodných sankcií má SR veľký deficit.

 

img

 

Ďalšou úlohou v jeho portfóliu je zabezpečenie zbierania dôkazov, ktoré sa týkajú genocídy zločinov proti ľudskosti  odohrávajúcich sa na Ukrajine. Eurokomisár pre spravodlivosť poznamenal, že rozšírili právomoci Eurojustu, aby bol možný zber dôkazov v súvislosti s udalosťami, ktoré sa odohrávajú na Ukrajine. Témou ich diskusie bol aj nedoriešený prípad Slováka Jozefa Chovanca, ktorý zomrel v Belgicku. Podľa slov Reyndersa trvajú na tom, aby vyšetrovanie ďalej pokračovalo, aby sa čo najrýchlejšie došlo k záverom a aby sa prípad uzavrel.

 

Kolíková uviedla, že na stretnutí, ktorého sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS), preberali aj situáciu na Slovensku, osobitne aj úspech, ktorý súvisí s prijatím kľúčových zákonov pre súdnu reformu – novú súdnu mapu.

 

Možno vás zaujme: Súdna mapa dostala zelenú! Ako bude napokon vyzerať?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies