Každý Slovák vlani zjedol v priemere 3,4 kg čokolády. Ktorá krajina je na čele rebríčka?

NETKY.SK • 7 Júl 2024, 09:30 • 2 min
Každý Slovák vlani zjedol v priemere 3,4 kg čokolády. Ktorá krajina je na čele rebríčka?

Deň čokolády, najpopulárnejšej sladkosti na svete, si každoročne pripomíname 7. júla. V tento deň majú na celom svete milovníci čokolády ideálnu zámienku na to, aby si ju dopriali bez akéhokoľvek pocitu viny.

slovakia

left justify in out

Niektorí ju majú radi tmavú horkú, iní mliečnu, s príchuťami alebo bez. Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na obyvateľa sa však v roku 2023 na Slovensku znížila v priemere o 300 gramov, teda o 8,1 %.

Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR tak zjedol 3,4 kilogramy sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 3,7 kilogramu.

"Spotreba tejto pochúťky na báze kakaa sa tak znížila už druhý rok po sebe. Kým medziročný pokles v roku 2022 bol 16 %, v roku 2023 predbežné výsledky hovoria o poklese o 8 %," uviedla Monika Rákošová, riaditeľka odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.

Čokoláda je aj súčasťou cukrárenských výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek.

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý občan SR v priemere skonzumoval za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

V medzinárodnom porovnaní patria k najväčším konzumentom čokolády najmä európske krajiny, ľudia v Ázii uprednostňujú iné sladkosti. Najviac, v priemere 11,8 kilogramu na obyvateľa, jej v roku 2022 zjedli Švajčiari.

Nasledovali obyvatelia Spojených štátov amerických s 9 kg a Nemecka s 5,8 kg. Na druhom konci rebríčka je India a Čína, kde majú podľa odhadov spoločnosti Statista výrazne nižšiu spotrebu na obyvateľa, a to na úrovni 1 kg a 0,2 kg.

Členské štáty Európskej únie v roku 2023 vyviezli 867-tisíc ton čokolády a čokoládových tyčiniek do krajín mimo EÚ, čo predstavuje 2 % nárast v porovnaní s rokom 2022. Najväčšími exportérmi podľa údajov Eurostatu boli Nemecko (26 % celkového exportu EÚ), Holandsko (14 %), Poľsko (13 %), Belgicko (11 %) a Taliansko (11 %). Najväčšími partnermi pre vývoz mimo EÚ boli Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Rusko a Kanada.

 

Aj Slovensko obchoduje s čokoládou. Vývoz čokolády zo SR v roku 2023 bol vyšší ako jej dovoz o 12-tisíc ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo viac ako 47,41 tisíc ton čokolády v celkovej hodnote 258,6 milióna eur.

Bolo to o 8,5 tisíc ton menej ako rok predtým. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Belgicka a Bulharska. Dovoz z týchto 5 krajín predstavoval takmer dve tretiny z celkového dovozu čokolády a čokoládových výrobkov na Slovensko. 

Súčasne sa zo Slovenska vyviezlo spolu 59,41 tisíc ton čokolády v hodnote 302,4 milióna eur. V medziročnom porovnaní klesol export o 2,8 tisíc ton. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska a Nemecka.

Tabuľka mliečnej čokolády stála v slovenských obchodoch minulý rok v priemere 1,43 eur a čokoláda na varenie rovnakej hmotnosti 1,08 eur. V porovnaní s rokom 2022 priemerné ceny výrazne vzrástli. Mliečna čokoláda bola vlani drahšia v priemere o viac ako 36 % ako v roku 2022 a cena čokolády na varenie sa zvýšila o takmer 28 %.

Svetový deň čokolády, alebo len Deň čokolády sa oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa uviedla na európsky trh v roku 1550 práve v tento deň ako produkt privezený od mexických Indiánov.

Čokoláda sa priamo konzumuje, ale používa sa tiež k príprave rôznych dezertov, pokrmov, cukroviniek. Vyrába sa z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú jej kvalitu podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov sú ideálnym základom zloženia kvalitnej čokolády kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.

       twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: freepik.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies