Na Sitne odhalia pomník vzdávajúci hold organizovanej turistike v SR

NETKY.SK • 25 Október 2023, 11:45 • 2 min
Na Sitne odhalia pomník vzdávajúci hold organizovanej turistike v SR

ILIJA - Pod vrcholom Sitna v stredu osadia pomník vzdávajúci hold verejnoprospešnej práci mnohých generácií dobrovoľných značkárov turistických chodníkov. Deje sa tak pri príležitosti 150. výročia vzniku prvej turistickej organizácie na území dnešnej SR a 150. výročia prvého vyznačkovaného turistického chodníka.

slovakia

left justify in out

Ako informoval Peter Švec, generálny sekretár Klubu slovenských turistov (KST), pomník má tvar jednoduchého, masívneho "menhiru" z prírodného kameňa. Jeho autorom je akademický sochár Peter Meszároš. Pripomínať má dlhoročné úsilie a myšlienky, ktoré nesú generácie turistov na Slovensku.

"Veď vďaka mnohým generáciám značkárov máme dnes v SR sieť vyznačkovaných turistických chodníkov s celkovou dĺžkou približne 15.000 km. V roku 2022 bolo značkovanie turistických trás zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," skonštatoval Švec.

KST požiadal o dotáciu na projekt osadenia pomníka Ministerstvo obrany SR prostredníctvom grantovej schémy, ktorá podporuje aj kultúrno-historické projekty súvisiace s vojenskou históriou. Švec priblížil, že po skončení sa prvej svetovej vojny našlo množstvo bývalých dôstojníkov vďaka skúsenostiam z terénu a znalostiam kartografie uplatnenie pri budovaní nových turistických trás či zdokonaľovaní metodiky ich značkovania.

"Dá sa povedať, že do nadšenia a živelnosti, ktoré v značkovaní dovtedy vládlo, vniesli armádni veteráni vojenský poriadok a systém, ktorý sa neskôr stal základom technickej normy," dodal Švec.


KST je nástupníckou organizáciou nesúcou odkaz priekopníkov turistiky Uhorského karpatského spolku. V súčasnosti má viac ako 22.000 členov, ktorí sú združení v 300 miestnych odboroch KST a turistických kluboch. Tretinu členskej základne tvoria deti a mladí ľudia, ktorí sú organizovaní takmer v 30 turistických oddieloch mládeže (TOM). KST udržiava celoslovenskú sieť značkovaných chodníkov, prevádzkuje päť tatranských chát a vychováva tiež inštruktorov a cvičiteľov pre turistiku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR, Foto: Donio
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies