AKTUALIZOVANÉ Spor pre interrupcie vrcholí! Vašečka chce odvolať Janu Bittó Cigánikovú z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru

NETKY.SK • 16 Február 2021, 09:18 • 2 min
AKTUALIZOVANÉ Spor pre interrupcie vrcholí! Vašečka chce odvolať Janu Bittó Cigánikovú z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru

BRATISLAVA - Podpredseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Richard Vašečka navrhne odvolanie Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru.

slovakia

left justify in out

  • aktualizované 16. februára 9:57

Urobí tak na najbližšom zasadnutí klubu OĽaNO. Uviedol to svojom profile na sociálnej sieti.

 

Spor pre interrupcie
„Možno s tým nebude problém ani na koaličnej rade a SaS sa nám ešte poďakuje," doplnil Vašečka. Podľa neho jej útoky na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) prekračujú všetky medze.

 

„Vysmieva sa všetkým koaličným dohodám, nehlasovala ani za Programové vyhlásenie vlády a jej komunikácia je na úrovni zlomyseľného a ignorantského človeka," podotkol.

 

 

Bittó Cigániková kritizovala vyhlášku ministerstva zdravotníctva, na základe ktorej si ženy nad 40 rokov budú musieť za ukončenie tehotenstva do 12. týždňa na vlastnú žiadosť zaplatiť.

 

"Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s Covidom," zareagovala v pondelok poslankyňa na prijatý zákon o potratoch. 

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Budú interupcie u žien nad 40 rokov spoplatnené? Krajčí mal tajne zmeniť vyhlášku

 

Ženy si budú musieť za potrat zaplatiť
Ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo, že zmenou vyhlášky sa odstraňuje diskriminácia na základe veku. Vypustila sa zdravotná indikácia počatia po 40. roku na ukončenie tehotenstva.

 

Ak bude mať žena po štyridsiatke zdravotnú indikáciu inú, akou je vek, nič sa nemení a ukončenie tehotenstva bude aj naďalej hradené z verejného zdravotného poistenia.

 

Prečítajte si tiež: Progresívne Slovensko vyzýva ministra zdravotníctva, aby odstúpil. Dôvodom má byť jeho nekompetentnosť

 

img

Vašečka upozornil, že do Programového vyhlásenia vlády sa dostal bod, ktorý hovorí o tom, že vláda SR sa zasadí za ochranu nenarodených detí cez prevenciu interrupcií, a to najmä zlepšením finančnej situácie osamelých matiek a rodín, zastavením podpory interrupcií pri matkách vo veku nad 40 rokov a ďalšími preventívnymi opatreniami.

 

„Za toto programové vyhlásenie hlasovala aj SaS," zdôraznil s tým, že Krajčí svoj zámer avizoval už v júli minulého roka.

 

Prečítajte si viac: Poslanec za OĽaNO sa opäť pokúsi obmedziť práva žien! Do parlamentu predložil zákon sprísňujúci interrupcie

 

Cigániková Vašečkovi nič nedarovala

Jan Bittó Cigániková v reakcii pre agentúru SITA uviedla, že ju mrzí ideológia Vašečku, „ktorý je radikálny zástanca úplného zákazu interrupcií a ktorý pred pár rokmi hlasoval za 12 ročný trest pre ženy, ktoré absolvujú umelé oplodnenie”.

 

„Pán Vašečka nemá rád slobodné a silné ženy s vlastným názorom, a preto ma neprekvapuje, že proti takýmto ženám bojuje nielen mimo parlamentu, ale aj v ňom. Je pokrytecké, že hovorí o porušovaní pravidiel a pritom jednoznačne takýmto návrhom porušuje koaličnú zmluvu,” povedala predsedníčka zdravotníckeho výboru.


Doplnila, že samotnú vyhlášku a aj to, že keď ju už minister otvára, sa nezaoberá možnosťou interrupčnej tabletky.

 

„Moja súčasná kritika spočíva najmä v tom, že v čase najväčšieho počtu mŕtvych na koronavírus tu riešime opäť interrupcie a kultúrne vojny,” zdôraznila Bittó Cigániková.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies