Soul odmietol ponuku Pchjongjangu na kórejský summit

NETKY.SK • 18 August 2010, 13:35 • 2 min
Soul odmietol ponuku Pchjongjangu na kórejský summit

Soul odmietol ponuku Pchjongjangu na kórejský summit

slovakia

left justify in out

Severná Kórea navrhla svojmu južnému susedovi uskutočnenie spoločného summitu v snahe zabezpečiť si ekonomickú pomoc. Soul však ponuku odmietol s poukázaním na súčasný nárast napätia medzi oboma kórejskými štátmi. Informovala o tom dnes juhokórejská tlač.
      Južná Kórea vlani vyjadrila ochotu poskytnúť ekonomickú pomoc v prípade, ak bude KĽDR súhlasiť s konaním summitu. Nedávno Pchjongjang sondoval, či ponuka stále platí, načo Soul reagoval, že okolnosti sa zmenili, uviedol denník Dong-a Ilbo.
      Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie poprelo, že by v ostatnom čase medzi oboma vládami prebiehal dialóg o spoločnom summite. Súčasne ale zdôraznilo, že momentálne nie je na takúto schôdzku vhodná doba.
      Severokórejský líder Kim Čong-il sa v rokoch 2000 a 2007 stretol na summitoch s dvoma juhokórejskými prezidentmi, Kim Te-džungom a Ro Mu-hjonom.
      Údajná ponuka KĽDR prichádza v čase, keď komplikované vzťahy medzi oboma susedmi poznačilo nové napätie súvisiace s marcovým potopením juhokórejskej vojnovej lode. Tím medzinárodných vyšetrovateľov dospel v máji k názoru, že za potopenie je zodpovedná Severná Kórea.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies