Sneh a poľadovica skomplikovali dopravu v Británii i Francúzsku

NETKY.SK • 27 December 2014, 18:15 • 2 min
Sneh a poľadovica skomplikovali dopravu v Británii i Francúzsku

LONDÝN - Sneh a mrazivé počasie zachvátili dnes časti západnej Európy, uväznili vodičov na cestách cez noc v autách a pripravili tisíce domácností v Británii o dodávky elektriny.

slovakia

left justify in out

Sneh pokryl aj časti Švajčiarska a juhozápadného Nemecka - vo vyšších častiach Čierneho lesa by podľa predpovedí malo napadnúť až 40 centimetrov snehu.
      

Mnohých motoristov v Británii prinútil sneh opustiť svoje vozidlá alebo v nich uviazli na cestách po celé hodiny. Desiatky ľudí, ktorí cestovali zo Sheffieldu do Londýna, strávili noc nadnes v kostole, pretože ich autobus uviazol v hustom snežení na diaľnici M1, kde cestu zablokoval havarovaný kamión.
      

Informovala o tom tlačová agentúra AP.
      

V častiach severného a stredného Anglicka napadlo 11 centimetrov snehu. Elektrárenské závody Wester Power Distribution uviedli, že 36.000 domácností postihol výpadok elektriny a ďalších 69.000 krátke výpadky dodávok. Zamestnanci závodov pracovali cez noc, aby dodávky obnovili, ale vyše 3400 domácností na východe Midlandsu a 2000 v Derbyshire bolo bez elektriny ešte dnes popoludní.
      

Letiská v Liverpoole a Leedse v piatok večer uzavreli, pretože nestíhali odpratávať sneh z pristávacích dráh, prevádzku už však obnovili.
      

Britskí meteorológovia predpovedali na najbližšie hodiny ďalšie snehové prehánky či dážď so snehom, najmä na severe a varovali, že najväčšou hrozbou môžu byť zľadovatené cesty. Varovanie pre vodičov platí podľa webovej stránky BBC od dnešnej 17.00 h do nedele 13.00 h. Zvýšené zdravotné riziká pre citlivé skupiny obyvateľstva ako sú chronicky chorí pacienti, deti či starí ľudia, platia zatiaľ do stredy. 
      

Sneh privítali vo francúzskych Alpách, kde ho od začiatku lyžiarskej sezóny takmer nevideli. Vo výške nad 2000 metrov nad morom by malo pripadnúť do 60 centimetrov nového snehu tento víkend, ktorý patrí k turisticky najvyťaženejších týždňom roka, ak sa vodiči do Álp dostanú.
      

Mnohé z francúzskych diaľnic dnes upchali dopravné zápchy a v troch štvrtinách Francúzska vyhlásili varovania pred zlým počasím.
      

Na severe krajiny dnes uzavreli prevádzku v prístave Calais pre silné nárazy vetra, uviedla AP.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona