SND zriadilo klub priateľov a mecénov slovenského národného divadla. Pre darcov divadlo pripravilo aj rôzne benefity

NETKY.SK • 28 Február 2024, 15:10 • 2 min
SND zriadilo klub priateľov a mecénov slovenského národného divadla. Pre darcov divadlo pripravilo aj rôzne benefity

Slovenské národné divadlo od marca zriaďuje Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla. Pod heslom „Národ sebe“ inšpirovaným príbehom vzniku pražského Národného divadla ponúka budúcim mecénom niekoľko úrovní podpory, za ktoré darcovia získajú rôzne benefity.

slovakia

left justify in out

Symbolicky k 104. narodeninám, ktoré prvá scéna oslavuje 1. marca, založilo SND nasledujúc vzor mnohých svetových a európskych divadiel a galérií Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla. Priaznivcov divadelného umenia tak chce vyzvať na finančnú podporu divadla s odmenou vo forme rôznych benefitov.

Národ sebe

Heslom „Národ sebe“ si SND zámerne prepožičalo ikonický odkaz od Národného divadla v Prahe. Pod týmto mottom sa český národ v 19. storočí cez verejné zbierky vyskladal na výstavbu Národného divadla.

„Legendárny príbeh českého národa, ktorý sa skladal na výstavbu Zlatej kapličky je príkladom spoločenskej angažovanosti aktuálnym pre každú dobu. Súčasná občianska spoločnosť prostredníctvom tisícov crowdfundingových kampaní adresne podporuje tretí sektor, kultúru, ale aj jednotlivcov. Étos solidarity a spolupatričnosti je základným kameňom každej vyspelej spoločnosti,“ približuje myšlienku vzniku Klubu priateľov a mecénov SND riaditeľka komunikácie SND Barbora Šajgalíková.

Cieľom založenia mecenášskeho klubu je získať nových podporovateľov divadla a finančné prostriedky. Klub priateľov a mecénov SND ponúka podporovateľom niekoľko úrovní podpory v dvoch hlavných kategóriách „priateľ“ a „mecén“.

Podpora od 100 eur

Priateľom sa môže stať darca už od príspevku vo výške 100 eur. Najvyšším stupňom mecenášstva je status Diamantový mecén SND, ktorý získa darca príspevku vo výške od 10-tisíc eur. Detaily úrovní priateľstva a mecenášstva, ako aj benefitov, ktoré za ne podporovatelia získajú, možno nájsť na webe SND.

„Veríme, že darcovstvo má tú zázračnú moc, že odmeňuje nielen prijímateľa, ale aj darcu samotného. Vďaka príspevkom priateľov a mecénov SND budeme schopní pracovať na rozvojových projektoch, viac hrať v školách, pozývať výnimočných hostí a vytvárať sprievodné programy, ktoré priblížia svet divadla rôznym skupinám publika vrátane tých marginalizovaných. Budeme inkluzívnejší a otvorenejší,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

„Veríme, že to bude nielen pre našich divákov, ale pre celú spoločnosť väčší zážitok. V neposlednom rade to bude investícia do budúcnosti našej krajiny. S umeleckými prostriedkami, ktorými ako divadlo disponujeme, vnímame ako svoju zásadnú úlohu byť oporou demokracie a silným hlasom najslabších. Snažíme sa umením zjemňovať a scitlivovať našu spoločnosť. Takto dnes čítame podstatu lásky k vlasti. Ako záväzok odovzdať viac, ako sme prijali,“ dodáva Drlička.

Kampaň s tvárami podporovateľov

Vznik Klubu priateľov a mecénov SND sprevádza aj vizuálna kampaň s hlavným mottom Národ sebe. Jej tvárami sa stali ľudia, ktorí dlhodobo podporujú umenie a kultúru na Slovensku.

Sú medzi nimi napríklad fotografka Milota Havránková, občianska aktivistka Zuzana Wienk či Michal Liday, generálny riaditeľ Tatra banky.

„Nie sú to tváre divadla, ale tváre ľudí, ktorí majú radi divadlo, za čo im chceme vyjadriť vďaku. Či už nás podporujú pravidelnými nákupmi vstupeniek na naše predstavenia, stali sa našimi abonentkármi, prispievajú na náš charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti alebo sa teraz stanú členmi nového Klubu priateľov a mecénov SND, chceme, aby naši diváci vedeli, že si všímame a veľmi vážime ich podporu,” hovorí riaditeľka komunikácie SND Barbora Šajgalíková.

Priateľom alebo mecénom SND sa môže stať ktokoľvek prostredníctvom platby na webe snd.sk alebo bankovým prevodom priamo na účet Slovenského národného divadla. Darca po prevode prostriedkov dostane potvrdenie o platbe a následne sa s ním skontaktuje zástupca SND.

Členstvo v Klube priateľov a mecénov SND vzniká podpisom darovacej zmluvy. V prípade záujmu o individuálny balíček podpory je potrebné obrátiť sa na mecenasskyklub@snd.sk. Členské balíčky majú platnosť 1 kalendárny rok od podpísania darcovskej zmluvy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj/Foto: Slovenské národné divadlo

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies