Slovensko-írske vzťahy pokračujú. Štátny tajomník Eštok prijal írskeho veľvyslanca

NETKY.SK • 2 Júl 2024, 11:05 • 2 min
Slovensko-írske vzťahy pokračujú. Štátny tajomník Eštok prijal írskeho veľvyslanca

BRATISLAVA - Slovensko a Írsko majú záujem pokračovať v spolupráci v politickej, ekonomickej aj kultúrnej oblasti. Potvrdilo to dnešného rokovanie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Mareka Eštoka s veľvyslancom Írskej republiky na Slovensku Dermotom McGauranom.

slovakia

left justify in out

Írsko bude v druhej polovici roka 2026 predsedať Rade Európskej únie, súčasťou agendy budú zároveň rokovania o budúcom európskom rozpočte. „Pre Slovensko je zásadné, aby sedemročný rozpočet Únie obsiahol tradičné oblasti, akými sú kohézna a spoločná poľnohospodárska politika,“ uviedol v tejto súvislosti štátny tajomník M. Eštok. Partneri diskutovali tiež o ďalších spoločných európskych témach, ako o strategickej agende, migrácii či rozširovaní EÚ. Obaja potvrdili pokračovanie bilaterálnych stretnutí štátnych tajomníkov Slovenska a Írska zodpovedných za európske záležitosti.

Slovensko-írske vzťahy sú podľa M. Eštoka a D. McGaurana na veľmi dobrej úrovni, ktorá poskytuje výrazný potenciál pre ich ďalší rozvoj. Štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie vyzdvihol spoločný Slovensko-írsky obchodný seminár „SLOVAK-IRISH Business Partnership Seminar“, ktorý sa uskutočnil koncom mája tohto roka v Dubline: „Naša ekonomická spolupráca má rastúcu tendenciu. Vzájomný obrat vlani vzrástol takmer o tretinu. Verím preto, že podobné aktivity prispejú k podpore nášho partnerstva.“ Slovensko sa rovnako stáva čoraz vyhľadávanejšou destináciou írskych turistov, k čomu prispieva najmä priama linka z Dublinu do Bratislavy alebo do Košíc.

Ako pripomenul M. Eštok, SR vstupovala do Európskej únie v roku 2004 počas Írskeho predsedníctva v Rade EÚ. Slávnostné uvítanie desiatich vstupujúcich štátov sa konalo v írskom meste Cork. Írsko sa v tom čase rozhodlo neuplatniť si reštriktívne opatrenia voči novým členom a pre všetky prístupové štáty vrátane Slovenska otvorilo svoj trh práce. V Írskej republike dnes žije, pracuje alebo študuje viac ako 15-tisíc Sloveniek a Slovákov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZV SR, Foto: Tlačový odbor MZV SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies