Slovensko by kvôli nedostatkom v OPIS mohlo prísť o 200 mil. eur

NETKY.SK • 22 Október 2010, 07:12 • 2 min
Slovensko by kvôli nedostatkom v OPIS mohlo prísť o 200 mil. eur

Slovensko by kvôli nedostatkom v OPIS mohlo prísť o 200 mil. eur

slovakia

left justify in out

img

Ministerstvo financií (MF) SR pozastavilo všetky nezvratné kroky v doteraz schválených projektoch operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) a vykonalo analýzu väčšiny týchto projektov. Identifikovalo tak položky, ktoré by boli národným certifikačným orgánom alebo Európskou komisiou (EK) klasifikované ako neoprávnené.
      "Neoprávnené výdavky by museli byť hradené z dodatočných zdrojov štátneho rozpočtu, alebo by sme ich museli vrátiť späť do rozpočtu EÚ. Slovensko by tak mohlo prísť až o viac ako 200 miliónov eur," vyhlásil počas dnešnej Hodiny otázok na členov vlády v Národnej rade (NR) SR minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Výsledkom auditu je aj to, že odhad predpokladaných budúcich prevádzkových nákladov elektronickej verejnej správy podľa projektov rozbehnutých ešte bývalou vládou by bol dvojnásobne vyšší ako v súčasnosti.
      "Na základe analýzy projektov OPIS by elektronické služby pravdepodobne nikdy nefungovali tak, ako majú, štát by ich musel neustále dotovať a s najväčšou pravdepodobnosťou by boli pre občana ešte drahšie ako dnes, keď sú poskytované v papierovej forme," podčiarkol na pôde parlamentu minister financií.
      Jeho rezort preto podľa neho vidí veľký priestor na zreálnenie cien dodávok. "Prebiehajú rokovania s dodávateľmi, niektoré projekty a zmluvy sa budú rušiť, vo všetkých z nich sa budú dohadovať nové, pre štát výhodnejšie podmienky," avizoval Mikloš. V niektorých projektoch informatizácie spoločnosti sa podľa neho môže pokračovať, ďalšie však muselo MF zastaviť a začať ich pripravovať nanovo.
      "Ak jednotliví prijímatelia zrealizujú všetky opatrenia, ktoré navrhujeme a na ktorých sa dohodneme, ministerstvo znovu otvorí prístup k prostriedkom OPIS s čistým svedomím a vedomím, že tieto prostriedky budú využívané účelne, efektívne, teda inak, ako boli využívané za posledné štyri roky," dodal.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies