Slovenskí pekári žiadajú poslancov, aby neschvaľovali celú novelu zákona o podmienkach v obchode

NETKY.SK • 10 Máj 2021, 11:53 • 2 min
Slovenskí pekári žiadajú poslancov, aby neschvaľovali celú novelu zákona o podmienkach v obchode

BRATISLAVA - Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) v pondelok otvoreným listom vyzval poslancov NR SR, aby nelegalizovali kompletne novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, a aby prijali len zmeny, ktoré vyžaduje aktualizácia európskej smernice.

slovakia

left justify in out

Poškodení pekári 

Komplexným prijatím novely aj s pozmeňujúcimi návrhmi by podľa pekárov schválili poslanci protizákonné praktiky obchodníkov, no pre ľudí z potravinárstva, by mali tieto navrhované zmeny zákona katastrofálne následky. Pekárov by zasiahlo najmä predĺženie splatnosti faktúr o desiatky dní neskôr. Informoval o tom výkonný riaditeľ zväzu Milan Lapšanský.

 

img


"Navrhované zmeny zákona o neprimeraných podmienkach znamenajú, že výrobcovia potravín, by začali na pokyn poslancov poskytovať bezúročné úvery obchodným reťazcom. Obchodné reťazce pritom za minulý rok dosiahli nárast tržieb viac ako 6 % a historicky sú na rekordných číslach."

 

"Za dodaný tovar by totiž pre predĺženie splatnosti faktúr dostali potravinári zaplatené o desiatky dní neskôr. Na splatenie výrobných nákladov by si tak pekári museli požičiavať z bánk," uvádza sa v liste poslancom od SZPCC.

 

img

 

Novela a predložený pozmeňujúci návrh Jaroslava Karahutu zo Sme rodina totiž napríklad predlžuje lehotu splatnosti pekárov z 15 na viac ako 30 dní.

 

Základom bude už doručenie 
Pre ostatných výrobcov potravín sa navrhuje zmeniť to, že splatnosť nebude počítaná od momentu dodania tovaru, ale až odo dňa doručenia faktúry. Vládna novela aj pozmeňujúci návrh Sme rodina navyše podľa SZPCC legalizujú viaceré protizákonné neprimerané podmienky v obchode s potravinami.

 

img

 

"Pýtame sa, prečo by mali domáci zákonodarcovia legalizovať protiprávne obchodné praktiky? V koho záujme by takéto konanie bolo? Rozhodne nie v záujme slovenských spotrebiteľov, ani slovenských výrobcov potravín, ani v záujme zvýšenia potravinovej sebestačnosti Slovenska," upozorňujú slovenskí pekári.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies