Slovenská republika oslavuje výročie, vznikla pred 23 rokmi

NETKY.SK • 1 Január 2016, 11:29 • 2 min
Slovenská republika oslavuje výročie, vznikla pred 23 rokmi

BRATISLAVA - Pred 23 rokmi 1. januára 1993 vznikla na základe ústavného zákona schváleného Federálnym zhromaždením Českej a Slovenskej federatívnej republiky samostatná Slovenská republika.

slovakia

left justify in out

Vzniku samostatného štátu a zániku ČSFR predchádzala Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky, na ktorej sa 17. júla 1992 uzniesli poslanci vtedajšej Slovenskej národnej rady.

 

"V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie," uvádzalo sa v deklarácii. Následne 1. septembra 1992 prijala Slovenská národná rada dodnes platnú Ústavu Slovenskej republiky. Tento deň je oslavovaný ako štátny sviatok.


Prvým slovenským premiérom bol Vladimír Mečiar. Ten na základe presunutých prezidentských právomocí vymenoval členov ústavného súdu. Vznikli Najvyšší kontrolný úrad, generálna prokuratúra, Slovenska informačná služba a ďalšie štátne orgány. Do marca nemal nový štát prezidenta. V prvom kole neuspel kandidát najsilnejšej strany - HZDS Roman Kováč. Prezidentom sa stal až Michal Kováč, ktorý bol zvolený v Národnej rade Slovenskej republiky ústavnou väčšinou 15. februára 1993. Inaugurovaný bol 2. marca.


Slovensko v januári 1993 nemalo vlastnú menu. Až vo februári nastala menová odluka a začala platiť slovenská koruna. Bezprostredne po menovej odluke Slovensko nemalo pripravené vlastné bankovky a mince, s výnimkou desaťkorunáčky. Na československé bankovky sa preto lepili špeciálne kolky, ktoré mali odlíšiť bankovky používané na Slovensku a v Česku. Okolkované bankovky sa následne začali vymieňať za nové slovenské koruny.

 

Výmena bankoviek za okolkované sa uskutočnila hladko, na výmenu hotovosti bol stanovený limit 4 000 Kčs na obyvateľa, ďalšie peniaze si ľudia mali vložiť na účet v banke. Prvá slovenská bankovka, a to v nominálnej hodnote 50 Sk, sa dostala do obehu koncom augusta 1993. Posledné okolkované bankovky definitívne stratili platnosť na začiatku nasledujúceho roka. Samostatný štát sa 19. januára 1993 stal členom Organizácie Spojených národov.


V roku 2004 vyvrcholilo integračné úsilie Slovenska a krajina sa v marci stala členom Severoatlantickej aliancie (NATO) a v máji členom Európskej únie. Od decembra 2007 je Slovensko členom Schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Od januára 2009 je oficiálnou menou v SR euro.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies