Slováci sa do vojny na Ukrajine nehrnú! Okresné úrady neevidujú žiadosti o výkon služby v cudzích ozbrojených silách

NETKY.SK • 2 Marec 2022, 10:03 • 2 min
Slováci sa do vojny na Ukrajine nehrnú! Okresné úrady neevidujú žiadosti o výkon služby v cudzích ozbrojených silách

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v poslednom období nevydala žiadne rozhodnutie o povolení služby v ukrajinskej armáde. Žiadosti o povolenie o službu v cudzích ozbrojených silách nezaznamenali ani na okresných úradoch, kde sa podľa zákona podávajú, doplnil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa prezidentskej kancelárie sa slovenskí občania zaujímajú o službu v ozbrojených silách Ukrajiny sporadicky, prevažne v rovine získavania informácií. 

 

„Administratívny proces takejto žiadosti je viacstupňový, mimoriadne náročný a dlhý. Naša legislatíva je postavená tak, aby od služby v cudzej armáde alebo cudzineckých légiách odradzovala a neumožňuje vydať v krátkom čase takéto povolenie. Na to, aby to bolo možné, by vláda a parlament museli zmeniť legislatívu," uviedol hovorca prezidentky.

 

img

 

„Podľa informácií z okresných úradov v sídlach krajov od 1. januára do 1. marca 2022 ani jeden okresný úrad neeviduje žiadnu žiadosť o výkon služby v ozbrojených silách iného štátu," dodal rezort vnútra.

 

Služba v cudzom vojsku bez povolenia, ako aj aktívna alebo pasívna účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny počas vojny na území iného štátu, sú trestné, upozornil tento týždeň generálny prokurátor Maroš Žilinka.

 

img

 

Podľa zákona o brannej povinnosti musí službu v cudzích ozbrojených silách povoliť prezident SR. Žiadosť sa podáva na okresnom úrade, vyjadriť sa k nemu musí rezort obrany, vnútra a zahraničných vecí.

 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA - VIDEO: V Charkove zomreli už desiatky ľudí

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies