Babiš nespája výbuchy vo Vrběticiach so štátnym terorizmom

NETKY.SK • 19 Apríl 2021, 20:10 • 2 min
Babiš nespája výbuchy vo Vrběticiach so štátnym terorizmom

BRATISLAVA/PRAHA - Výbuchy v muničných skladoch vo Vrběticiach v roku 2014 neboli aktom štátneho terorizmu. Po rokovaní vlády to povedal český premiér Andrej Babiš s tým, že to bol útok na tovar bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý ho zrejme predával krajinám proti Rusku.

slovakia

left justify in out

Znamená to, že Rusko neútočilo na Českú republiku. Podobne sa vyjadril aj najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman, podľa ktorého vyšetrovatelia pracujú s verziou, že cieľom bol materiál určený do Bulharska. Výbuch nemal nastať na území Českej republiky, povedal.

 

img


Za výbuchmi vo Vrběticiach, ktoré si vyžiadali dvoch mŕtvych, sú podľa českých vyšetrovateľov dvaja agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU, po ktorých pátrajú. Zeman potvrdil, že sú to muži, ktorých vo Veľkej Británii podozrievajú z otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa novičokom v anglickom Salisbury v roku 2018. "Je možné, že tieto osoby boli spojené s útokom na Vrbětice," uviedol.

Podľa Babiša je neprijateľné, aby agenti vykonávali takéto operácie na území zvrchovaného štátu. "Je neprijateľné, že agenti vykonali operáciu, ktorú pokazili. Je mi ľúto, že zomreli naši dvaja spoluobčania," dodal.

 

Výbuch sa stále vyšetruje 

Babiš pôvodne chcel zverejniť tajnú správu Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) o Vrběticiach, to ale tajná služba odmietla. "Vyšetrovatelia nechcú zverejniť viac informácií o výbuchu vo Vrběticiach, vec stále vyšetrujú," vysvetlil predseda českej vlády.

 

img

 

Elektrárňa sa stavať nebude 
Česká republika v spojitosti so zisteniami o Vrběticiach vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády. Rusko v odvete vyhostilo 20 pracovníkov českého veľvyslanectva, ktorí musia Moskvu opustiť do pondelkovej polnoci.

 

Česko tiež v tejto súvislosti vyradilo ruskú spoločnosť Rosatom zo súťaže o dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany.

 

img

 

Česká vláda oficiálne vylúčila Rosatom z tendra na dostavbu. Havlíček vysvetlil, že bezpečnostné posúdenie sa bude týkať len firiem z Francúzska, USA a Južnej Kórey. "O firmách, ktoré sa budú môcť prihlásiť do tendra, rozhodne až budúca vláda. Bez bezpečnostného posúdenia však účasť v ňom nie je možná," uviedol minister.

 

  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies