Slováci nedokázali naplno využiť otvorenie pracovných trhov v Rakúsku a Nemecku

NETKY.SK • 11 Október 2011, 18:50 • 2 min
Slováci nedokázali naplno využiť otvorenie pracovných trhov v Rakúsku a Nemecku

Slováci nedokázali naplno využiť otvorenie pracovných trhov v Rakúsku a Nemecku

slovakia

left justify in out

Slováci zatiaľ nedokázali naplno využiť otvorenie pracovných trhov v Rakúsku a Nemecku, ktoré tak pre slovenských občanov urobili ako posledné úniové štáty v máji tohto roka. Ako uviedla personálna spoločnosť Trenkwalder, napriek pomerne vysokému záujmu uplatniť sa v zahraničí väčšina uchádzačov nedokázala splniť kvalifikačné a jazykové požiadavky.
Firmy tak nie sú ochotné výraznejšie upustiť od svojich požiadaviek. "Ukazuje sa, že kvalifikovaná pracovná sila, spĺňajúca požadované kritériá a ochotná cestovať za prácou mimo hranice Slovenska, sa dokázala v Nemecku a Rakúsku presadiť už pred úplným otvorením trhov," objasňuje v stanovisku pre médiá predseda predstavenstva spoločnosti Luboš Sirota.
Podľa štatistík Trenkwalderu sa na spoločnosť ročne obráti približne 2000 záujemcov o sprostredkovanie práce na nemecky hovoriacich trhoch, pričom iba tretina má reálnu šancu uspieť. "Ostatní nespĺňajú požiadavky. Ide pritom často o ľudí, ktorí sa majú problém presadiť aj na domácom trhu," vysvetlil Sirota.
Zmenu v súčasnom vývoji môže priniesť postupné uvoľňovanie požiadaviek nemeckých a rakúskych zamestnávateľov na pracovnú silu z nových krajín únie. Podľa Trenkwalderu by mohol k tomu viesť nižší ako očakávaný prílev pracovníkov práve z týchto štátov. Iba Nemecko ešte v apríli tohto roka odhadovalo, že otvorenie pracovného trhu využije približne 140.000 ľudí z východných krajín, pričom tieto čísla sa nemusia naplniť.
Spoločnosť Trenkwalder je poskytovateľom personálnych služieb v strednej a východnej Európe, celkovo funguje v 21 krajinách. Na Slovensku pôsobí ako akciová spoločnosť - Trenkwalder, a. s.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies