Putin nenapadne členskú krajinu NATO, tvrdí Orbán. Trumpa označil za muža mieru

NETKY.SK • 9 Júl 2024, 14:19 • 2 min
Putin nenapadne členskú krajinu NATO, tvrdí Orbán. Trumpa označil za muža mieru

Maďarský premiér Viktor Orbán si nemyslí, že ruský prezident Vladimir Putin by napadol členskú krajinu Severoatlantickej aliancie (NATO). Maďarský líder to povedal v rozhovore pre nemecký denník Bild, ktorý zverejnili v pondelok, informuje agentúra DPA.

slovakia

left justify in out

"Nikto seriózny nemôže tvrdiť, že Rusko má v úmysle napadnúť NATO," uviedol Orbán. Dodal, že útok proti NATO je nemožný nielen zo strany Ruska, ale aj ktorejkoľvek inej krajiny sveta, pretože ide o dosiaľ najsilnejšiu vojenskú alianciu v dejinách. Maďarský premiér zároveň uviedol, že krajiny NATO si stoja za sľubom, že útok na jednu z nich je útokom na všetkých členov.

Rusi majú podľa Orbána odlišnú históriu, kultúru, ako aj iné chápanie slobody a národnej suverenity než Európania. "Sú však racionálni, sú mimoriadne racionálni," povedal maďarský premiér, ktorý minulý týždeň Rusko sám navštívil.

V reakcii na námietku, že invázia na Ukrajinu racionálna nebola, Orbán povedal: "Iracionálnosť je niečo iné než dopustenie sa chyby pri racionálnej kalkulácii."

Orbán navštívil v uplynulých dňoch Ukrajinu, Rusko i Čínu, kde s tamojšími predstaviteľmi rokoval o vojne na Ukrajine. Svoju pondelkovú cestu do Pekingu pritom označil za "mierovú misiu 3.0". Táto jeho iniciatíva však nemá podporu Bruselu ani Kyjeva.

Predseda maďarskej vlády v rozhovore zároveň označil prezidentského kandidáta a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa za "muža mieru".

"Je podnikateľ, vypracoval sa sám, má ku všetkému iný prístup, a myslím si, že to je pre svetovú politiku dobré. Nezabúdajme, že je to muž mieru," povedal Orbán o Trumpovi s tým, že bývalý prezident v čase svojho pôsobenia v Bielom dome nezačal žiadnu vojnu.

V súvislosti s nadchádzajúcimi novembrovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch vyjadril tiež presvedčenie, že súčasný americký prezident Joe Biden sa do Bieleho domu nevráti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: DPA, Foto: index.hu
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies